Paweł Klocek 22.02.2011

Puchar CEV: Zaksa uległa CSKA

Siatkarze Zaksy Kędzierzyn-Koźle przegrali na wyjeździe z CSKA Sofia 0:3 w pierwszym meczu półfinałowym Pucharu CEV.
Zaksa Kędzierzyn Koźle - Aris SalonikiZaksa Kędzierzyn Koźle - Aris Saloniki fot. PAP/Krzysztof Świderski

Tylko w pierwszym secie wielokrotni mistrzowie Polski prowadzili z Bułgarami wyrównaną walkę. W końcówce nawet prowadzili 22:21, ale później nastąpiła seria błędów w ataku i gospodarze wygrali seta 27:25.

W drugiej partii od początku do końca utrzymywało się prowadzenie gospodarzy, które po bloku Philipa Maiyo na Jakubie Jaroszu wynosiło nawet sześć punktów. Po kontrze Dominika Witczaka, który zmienił Jarosza, Zaksa "doszła" Bułgarów na dwa punkty. Na więcej jednak nie było stać drużyny z Kędzierzyna.

Czwarta partia to na początku prowadzenie drużyny z Kędzierzyna 3:1 przy dobrej zagrywce Tine'a Urnauta, potem pościg gospodarzy i remis po zablokowaniu Michała Ruciaka. Od tego czasu goście kontrolowali przebieg gry i powiększali przewagę aż do piłki meczowej, "wysłanej" w aut z zagrywki przez Witczaka.

Bułgarzy byli we wtorek zdecydowanie lepsi na zagrywce, dobrze blokowali i bronili w polu. Zaksa nie potrafiła znaleźć sposobu na doskonale dysponowanych Philipa Maiyo i Yassera Portuondo. Zarówno Kenijczyk jak i Kubańczyk byli nie do zatrzymania ze skrzydeł, obaj też utrudniali życie Zaksie zagrywką.

W rewanżu - w niedzielę w Kędzierzynie - Zaksa, aby awansować do finału musi wygrać mecz (w dowolnym stosunku setów) i dodatkowo rozstrzygnąć na swoją korzyść tzw. złoty set.

Zaksa Kędzierzyn-Koźle - CSKA Sofia 0:3 (25:27, 21:25, 20:25)

Zaksa: Zagumny, Jarosz, Ruciak, Urnaut, Kaźmierczak, Gladyr, Gacek (libero) oraz Pilarz, Witczak, Idi.

CSKA: Iwanow, Maiyo, Portuondo, Stefanow, Todorow, Iwanow, Salparow (libero).