Paweł Klocek 24.02.2011

Znamy pary 1/8 finału Ligii Europejskiej

Piłkarze Zenitu pokonali w Sankt Petersburg Young Boys Berno 3:1 (1:1) w rewanżowym meczu 1/16 finału Ligi Europejskiej i awansowali do kolejnej rundy.
Roman Shirokov - Zenit St. PetersburgRoman Shirokov - Zenit St. Petersburg fot. PAP/EPA

We wtorek i środę odbyły się już dwa mecze 1/16 finału. Najpierw awans wywalczyli piłkarze CSKA Moskwa, a dzień później - FC Porto. Oba zespoły zagrają ze sobą w kolejnej rundzie.

Piłkarze Liverpoolu pokonali u siebie Spartę Praga 1:0 (0:0) i również wywalczyli awans. W kolejnej rundzie na "The Reds" może trafić Lech Poznań, który od godz. 21.05 gra w Bradze ze Sportingiem.

Po bezbramkowym meczu w Pradze, w rewanżu Liverpool znów przez długi okres nie mógł znaleźć recepty na bramkarza Sparty. W końcu udało się to Holendrowi Dirkowi Kuytowi, który w 86. minucie strzelił gola głową po dośrodkowaniu z rzutu rożnego.

Z dalszych gier odpadli natomiast piłkarze Lille. Po remisie 2:2 u siebie z PSV Eindhoven, w czwartek ulegli na wyjeździe 1:3. Jedną z bramek dla holenderskiego zespołu zdobył były piłkarz Wisły Kraków Brazylijczyk Marcelo. W drużynie francuskiej całe spotkanie rozegrał pomocnik reprezentacji Polski Ludovic Obraniak.

Piłkarze Liverpoolu awansowali dzięki jedynej bramce strzelonej w dwumeczu Sparcie Praga. Po bezbramkowym meczu w Pradze, w czwartkowym rewanżu na Anfield Road Liverpool wygrał 1:0. Gola na wagę awansu zdobył w 86. minucie wicemistrz świata Holender Dirk Kuyt, który trafił głową po dośrodkowaniu z rzutu rożnego.

Wcześniej gospodarze stworzyli kilka świetnych sytuacji, ale nie byli w stanie pokonać dobrze dysponowanego bramkarza Sparty. W pierwszej połowie okazji sam na sam nie wykorzystał m.in. Francuz David N'Gog, a w 79. minucie Jaromir Blazek znakomicie obronił mocny strzał Kuyta.

W zespole z Liverpoolu nie wystąpiło w czwartek kilku czołowych zawodników. Lider drużyny Steven Gerrard i sprowadzony w styczniu z Newcastle Andy Carroll leczą kontuzje, natomiast Luis Suarez nie może grać, ponieważ występował już w tym sezonie w rozgrywkach UEFA w barwach Ajaksu Amsterdam.

Piłkarze Lecha Poznań przegrali w Bradze ze Sportingiem 0:2 (0:2) w rewanżowym meczu 1/16 finału Ligi Europejskiej i odpadli z rywalizacji. W pierwszym spotkaniu mistrzowie Polski wygrali tylko 1:0. Teraz rywalem portugalskiego zespołu będzie słynny Liverpool.

Do 72. minuty meczu Ajax Amsterdam - Anderlecht Bruksela w zespole gości grał Marcin Wasilewski. Drużyna Polaka przegrała jednak w czwartek 0:2, a w dwumeczu aż 0:5.

W 1/8 finału wystąpią m.in. po trzy drużyny rosyjskie (CSKA Moskwa, Spartak Moskwa, Zenit St. Petersburg), portugalskie (Sporting Braga, FC Porto, Benfica Lizbona) oraz holenderskie (Ajax Amsterdam, Twente Enschede, PSV Eindhoven).