Aneta Hołówek 26.02.2011

Bayern poległ w klasyku Bundesligi

Borussia Dortmund z Łukaszem Piszczkiem i Robertem Lewandowskim w składzie pokonała w Monachium Bayern 3:1 w 24. kolejce niemieckiej ekstraklasy piłkarskiej i zwiększyła przewagę nad Bawarczykami do 16 punktów.
Bayern kontra BorussiaBayern kontra Borussiafot.PAP/EPA/FRANK LEONHARDT

Bayern przystąpił do spotkania podbudowany środowym zwycięstwem wyjazdowym z Interem Mediolan 1:0 w 1/8 finału piłkarskiej Ligi Mistrzów. Natomiast szkoleniowiec Borussii Juergen Klopp przestrzegał swoich zawodników przed zbyt odważną grą.

- Bayern dysponuje niezwykle silnymi skrzydłowymi i bardzo dobrymi zawodnikami w ataku. Musimy zagrać bardzo ostrożnie - mówił przed spotkaniem trener Klopp.

Początek spotkania nie wskazywał jednak na grę asekuracyjną gości. W czwartej minucie przed dogodną okazją zdobycia bramki znalazł się Lewandowski. Napastnik reprezentacji Polski wykorzystał błąd Bastiana Schweinsteigera i dopadł do dośrodkowania Marcela Schmelzera, jednak piłka po jego strzale poszybowała wysoko nad bramką. Pięć minut później znowu pomylił się Schweinsteiger, który stracił piłkę w środku pola na rzecz Kevina Grosskreutza. Ten dokładnie podał do Lucasa Barriosa i ku zdumieniu miejscowych kibiców goście wyszli na prowadzenie.

Gospodarze wyrównali jednak już siedem minut później. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Luiz Gustavo uwolnił się spod opieki Piszczka i pokonał debiutującego w Bundeslidze 22-letniego Australijczyka Mitchella Langeraka, który zastąpił Niemca Romana Weidenfellera.

- Oczywiście denerwowałem się przed tym spotkaniem szczególnie, że przyszło mi zadebiutować z tak silnym rywalem" - przyznał Langerak.

Przed przerwą goście potrafili jednak zdobyć drugą bramkę. Świetną akcją popisał się Barrios, który potem oddał piłkę do pochodzącego z Turcji Nuriego Sahina, a ten precyzyjnym strzałem z 20 metrów wyprowadził swój zespół na prowadzenie.

Podopieczni Kloppa dobili rywali pół godziny przed końcem spotkania; przy stracie gola ponownie swój udział miał Schweinsteiger. Pomocnik reprezentacji Niemiec nie upilnował Matsa Hummelsa przy rzucie rożnym, a ten ładnym strzałem głową ustalił wynik spotkania. Niespełna 20 minut przed końcem na boisku pojawił się Błaszczykowski, który zmienił Barriosa.

- Co mogłem zrobić, jeżeli daliśmy im bramki w prezencie? Nie musiało tak być, ponieważ znaliśmy siłę rywali. Powinniśmy im się mocniej przeciwstawić - powiedział po spotkaniu trener Bayernu Louis van Gaal.

Borussia z dorobkiem 58 punktów umocniła się na pozycji lidera niemieckiej ekstraklasy i nad Bayernem ma już 16 oczek przewagi. Drugi w tabeli Bayer Leverkusen traci do zespołu Piszczka, Lewandowskiego i Błaszczykowskiego 13 punktów, ale w niedzielę Aptekarze grają na wyjeździe z Werderem Brema.