Paweł Gawlik 27.02.2011

Błąd Szczęsnego. Puchar Ligi dla Birmingham

Piłkarze Birmingham City zdobyli Carling Cup. W finale Pucharu Ligi Angielskiej zespół prowadzony przez Alexa Mcleisha pokonał Arsenal Londyn z Wojciechem Szczęsnym w bramce 2:1.
Emirates StadiumEmirates Stadiumfot. Flickr

W 28. minucie prowadzenie dla "The Blues" zdobył strzałem głową Nikola Žigić. Jeszcze przed przerwą wyrównał Robin van Persie, który wykończył akcję Andrieja Arszawina.

Decydujący gol padł w 89. minucie, w wyniku nieporozumienia między Wojciechem Szczęsnym i Laurentem Koscielnym. Zarówno Szczęsny, jak i Koscielny ruszyli do niezbyt groźnego dośrodkowania, w efekcie czego bramkarz wypuścił piłkę z rąk. Ich nieporozumienie bezlitośnie wykorzystał Nigeryjczyk Obafemi Martins, który kilka minut wcześniej pojawił się na boisku.

Jednak bramkarz Birmingham City Ben Foster powiedział, że za stratę bramki nie można winić Szczęsnego. Według niego, błąd popełnił Koscielny, który prawdopodobnie nie dostosował się do wezwania Polaka. "Środkowy obrońca zaangażował się w akcję, kiedy to w ogóle nie było konieczne" - bronił kolegi po fachu 28-letni Anglik.

Birmingham City po 48 latach zdobył swój drugi Puchar Ligi w historii i zapewnił sobie start w Lidze Europy w przyszłym sezonie.

Kibice "Kanonierów" czekają już sześć lat na zdobycie przez ich drużynę jakiegokolwiek trofeum. Ostatnio triumfowali w Pucharze Anglii w 2005 roku.