Paweł Klocek 27.03.2011

Trentino BetClick wygrał Ligę Mistrzów siatkarzy

Włoski zespół Trentino BetClick wygrał Ligę Mistrzów siatkarzy. W finale turnieju Final Four, który odbył się w miejscowości Bolzano, Trentino wygrało z Zenitem Kazań 3:1 (25:17, 20:25, 25:23, 25:20).
Siatkarze TrentinoSiatkarze Trentino fot. PAP/Radek Pietruszka

BetClick Trentino po raz trzeci z rzędu wygrał Ligę Mistrzów. Czwarte miejsce w turnieju Final Four zajął Jastrzębski Węgiel, który w meczu o trzecią pozycję przegrał w Dynamem Moskwa 1:3.

Przebieg pierwszego seta zaskoczył chyba nawet sympatyków drużyny z Trentino. Włosi dosłownie rozbili rywali. Zaczęli od prowadzenia 5:0 a kiedy było 20:10 nic już nieco oszołomionym siatkarzom Zenitu nie mogło pomóc.

Ale po zmianie stron sytuacja na parkiecie uległa zmianie. To Włosi musieli odrabiać straty. Rosjanie poprawili zagrywkę, grę w obronie i po "kiwce" amerykańskiego rozgrywającego Lloya Balla wyrównali stan meczu.

Widownia nieco przycichła, kiedy dowodzeni przez 39-letniego Balla siatkarze z Kazania poszli "za ciosem" i prowadzili także w trzecim secie. Włosi "doszli" rywali przy stanie 17:17, potem było jeszcze 21:21 i ostatnie słowo należało do ekipy Trentino.

Huśtawkę nastrojów przeżywali kibice obu zespołów w kolejnej odsłonie spotkania. Zenit prowadził 11:8, by stracić sześć punktów z rzędu. To był decydujący moment seta. W końcówce na parkiecie pojawił się drugi rozgrywający BetClic Łukasz Żygadło. Polak mógł po chwili wraz z kolegami i kibicami fetować zwycięstwo.

Trzecie miejsce zajęło Dynamo Moskwa, a czwarte Jastrzębski Węgiel.
MVP turnieju został Osmany Juantorena (Trentino).

Największym osiągnięciem w historii występów polskich zespołów w europejskich pucharach męskich drużyn szczyci się Płomień Milowice, który w sezonie 1977/78 sięgnął po Puchar Europy Mistrzów Krajowych (odpowiednik obecnej Ligi Mistrzów).