Aneta Hołówek 06.04.2011

Phoenix za burtą fazy play-off

Marcin Gortat zdobył 10 punktów w przegranym meczu z Chicago Bulls 94:97. Drużyna polskiego jedynaka w lidze NBA nie ma już szans na awans do fazy play-off.
Od lewej: Vince Carter, Marcin Gortat, Steve Nash - zdjęcie z sezonu 20102011Od lewej: Vince Carter, Marcin Gortat, Steve Nash - zdjęcie z sezonu 2010/2011fot. Keith Allison/Flickr
  • Marcin Gortat o przegranym spotkaniu z Chicago Bulls
  • Marcin Gortat o swoim występie

Gortat spędził na parkiecie 36 minut. W tym czasie oddał dziewięć rzutów, z czego cztery okazały się celne. Trafił też oba rzuty wolne. Ponadto zanotował 13 zbiórek, trzy bloki oraz przechwyt.

W zespole z Phoenix najlepiej zaprezentował się Vince Carter, który rzucił 23 punkty. Do składu wrócił Steve Nash, który zaliczył 16 asyst.

W ekipie gospodarzy najwięcej punktów zdobyli Derrick Rose - 19 oraz Luol Deng - 18.

Chicago Bulls przeważali przez ogromną większość spotkania, przed ostatnią kwartą mieli 11 punktów przewagi. W końcówce goście doszli rywali nawet na dwa punkty, jednak Byki zdołały odeprzeć atak Słońc. Dla drużyny z Chicago, która już dawno zagwarantowała sobie miejsce w fazie play-off i legitymuje się najlepszym dorobkiem w Konferencji Wschodniej, był to czwarty z rzędu wygrany mecz.

Pewni awansu

Portland Trail Blazers zapewnili sobie miejsce w fazie play-off ligi NBA. Drużyna z Oregonu co prawda przegrała z Golden State Warriors 87:108, ale dzięki porażce Houston Rockets z Sacramento Kings 101:104, może być już pewna awansu z szóstego miejsca w Konferencji Zachodniej.

W Portland mecz był do połowy bardzo wyrównany, ale w trzeciej kwarcie ogromną przewagę osiągnęli goście z Kaliforni. Znakomicie zagrał tercet: Monta Ellis (30 pkt.), David Lee (29 pkt.) i Stephen Curry (28 pkt.) Wyróżnił się zwłaszcza drugi z nich - Lee - notując aż 20 zbiórek. W drużynie gospodarzy po 17 pkt. zdobyli LaMarcus Aldridge oraz Wesley Matthews.

Bez szans na play-off

Warriors, mimo wyraźnego zwycięstwa, nie mają szans na play-off. Iluzoryczne szanse na awans mają jeszcze Houston Rockets, jednak ich sytuację bardzo skomplikowała porażka z Kings. Dla Teksańczyków jest ona o tyle bolesna, że bardzo nikła, odniesiona w samej końcówce, a w dodatku z nie walczącą juz o nic poza honorem jedną z jansłabszych ekip w całej lidze.

Rakietom nie pomogło 30 punktów Kevina Love. W drużynie gości po 21 pkt. uzyskali Samuel Dalembert oraz Marcus Thornton. W tej sytuacji już tylko jedno zwycięstwo dzieli od awansu z Konferencji Zachodniej graczy New Orleans Hornets i Memphis Grizzlies.

Drugi z tych zespołów mógł cieszyć się już po ostatnim meczu, ale przegrał go minimalnie - 81:82 z Los Angeles Clippers. W Konferencji Wschodniej blisko zapewnienia sobie ostatniego premiowanego awanse miejsca są Indiana Pacers, którzy wcoraj pauzowali.

Szansę na zbliżenie się do nich zmarnowali Charlotte Bobcats - porażką 89:99 z Cleveland Cavaliers. Najwięcej punktów we wtorkowych meczach padło w Nowym Jorku, gdzie pewni już awansu Knicks pokonali Toronto Raptors 131:118. W druzynie gospodarzy błysnął rezerwowy Toney Douglas - 28 pkt., a po 23 pkt. zdobyli Amare Stoudemire i Carmelo Anthony. Z kolei DeMar DeRozan z Toronto rzucił aż 36 punktów.