Paweł Klocek 14.05.2011

GP Szwecji: wygrana Holdera, Gollob utrzymał prowadzenie

Chris Holder został zwycięzcą Grand Prix Szwecji na żużlu, drugiej eliminacji mistrzostw świata. Zawody zostały przerwane po 16 biegach i zaliczono wyniki po czterech seriach startów.
Janusz Kołodziej (żółty kask)Janusz Kołodziej (żółty kask) fot. PAP/EPA

Od początku Grand Prix Szwecji zawodnikom i kibicom towarzyszyły opady deszczu. Mimo optymistycznych prognoz deszcz nie przestawał padać utrudniając znacznie jazdę zawodnikom. Zły stan toru był między innymi przyczyną upadku Jasona Crumpa w 10 biegu. Jadący na trzeciej pozycji Australijczyk z impetem uderzył w dmuchana bandę i został odwieziony do szpitala z podejrzeniem urazu obojczyka. Mimo tego upadku zawody kontynuowano jeszcze przez 6 wyścigów i gdy wydawało się, że organizatorzy na przekór pogodzie rozegrają wszystkie 23 biegi - ogłoszono zakończenie turnieju.

W momencie przerwania zawodów na czele klasyfikacji znajdował się Holder z 10 punktami i to on został niespodziewanie zwycięzcą. Na drugim miejscu uplasował się Greg Hancock, trzeci był Antonio Lindbeack a czwarty Janusz Kołodziej. Holder i Hancock zgromadzili po 10 punktów, a Lindbeack i Janusz Kołodziej po 9.

Tomasz Gollob w czterech startach zgromadził 6 punktów, ale zachował prowadzenie w klasyfikacji generalnej mistrzostw świata. Co prawda Greg Hancock podobnie jak Gollob ma na koncie również 20 punktów, ale w takiej sytuacji regulamin mówi, że liczy się niższy numer startowy zawodnika. Gollob w tegorocznym cyklu Grand Prix jeździ z numerem 1, a Hancock z 5. Pozostali Polacy wypadli jeszcze słabiej. Jarosław Hampel zgromadził na swoim koncie 5 oczek, a Rune Holta 1 punkt.