Paweł Klocek 30.05.2011

Polka wygrała w maratonie Mount Everestu

Biegaczka narciarska Sylwia Jaśkowiec została pierwszą kobietą, która zwyciężyła wśród obcokrajowców w ekstremalnie trudnym maratonie Mount Everestu.
biegi narciarskiebiegi narciarskieWikipedia

Zawody wygrał reprezentant gospodarzy Sudip Kulung, któremu dobiegnięcie do mety zajęło 3 godziny 45 minut i 49 sekund.

Sylwia Jaśkowiec biegła dużo dłużej - 5 godzin 34 minuty i 6 sekund. Olimpijka z Vancouver poleciała na maraton w ramach rehabilitacji po ubiegłorocznym wypadku na nartorolkach. Po zawodach mówiła, że to najlepszy dzień w jej życiu. I nie wykluczyła, że rozpocznie regularne bieganie w maratonie.

Trzecim najlepszym biegaczem wśród obcokrajowców był inny zawodnik AZS AWF - tyle że specjalizujący się w maratonie. Tomasz Kuliński przybiegł 44 minuty później od Sylwii Jaśkowiec - z czasem 6 godzin 18 minut i 48 sekund. Oprócz tego w wyścigu startowali również inni Polacy: Wojciech Kukuczka oraz Mirosław Witas. Dziś nasi rodacy lecą do Delhi.

Maraton Everestu powszechnie uznawany jest za najtrudniejszy na świecie. Odbywa się od 2003 roku dla upamiętnienia rocznicy zdobycia tej góry przez Tenzinga Norgaya Sherpę i Edmunda Hillary'ego. Bieg rozpoczyna się się na wysokości 5356 metrów nad poziomem morza, a meta znajduje się na wysokości 3446 metrów.