Marcin Nowak 13.09.2011

Djoković zdetronizował Nadala w finale US Open

Lider rankingów ATP Serb Novak Djoković pokonał Hiszpana Rafaela Nadala w finale wielkoszlemowego turnieju US Open w Nowym Jorku 6:2, 6:4, 6:7 (3-7), 6:1.
Novak Djoković całuje kort po wygraniu US OpenNovak Djoković całuje kort po wygraniu US Openfot. PAP/EPA

Był to już trzeci wielkoszlemowy triumf 24-letniego Novaka Djokovicia (rozstawiony z numerem 1.) w tym sezonie i zarazem jego pierwsze zwycięstwo w historii na twardych kortach w Nowym Jorku (z pulą nagród 22, 063 mln dolarów). Jednocześnie Serb w bezpośrednim pojedynku zdetronizował Rafaela Nadala (rozstawiony z numerem 2.), który wygrał zeszłoroczny finał US Open właśnie z Djokoviciem.

Pokonany tylko w Roland Garros

W tym roku lider rankingów ATP wygrał już Australian Open w Melbourne i Wimbledon w Londynie. Serbowi w tym sezonie nie udało się zdobyć Wielkiego Szlema w półfinale Roland Garros w Paryżu, gdzie lepszy od niego okazał się Szwajcar Roger Federer. Była to jedyna porażka Djokovicia w 2011 roku (raz schodził też z kortu pokonany, ale po kreczu w finale turnieju w Cincinnati, gdzie grał z Andy Murray'em).

W sumie tenisista z Belgradu skompletował w poniedziałek dziesiąty tytuł od początku roku, najlepszego w karierze. Pytany często o przyczynę sukcesów powtarza, że to skutek bezglutenowej diety, jaką zalecili mu lekarze w listopadzie.

Wcześniej zdarzały mu się na korcie napady astmy, czasem omdlenia i poważne osłabienia organizmu, a także inne dolegliwości utrudniające grę. Okazało się, że powodem była wysoka nietolerancja na produkty zbożowe i inne potrawy zawierające właśnie gluten. Zgodnie z zaleceniami specjalistów unika obecnie jedzenia pieczywa, makaronów, a szczególnie pizzy, chociaż jego ojciec jest właścicielem sieci pizzerii w Serbii.

Poniedziałkowy triumf w US Open dał mu 2000 punktów do rankingu ATP World Tour, choć faktycznie "na czysto" zarobił ich 600, bowiem przed rokiem w nowojorskim finale przegrał z Nadalem. Otrzymał też czek na sumę 1,8 miliona dolarów.

Mecz godzien finału Wielkiego Szlema

Finałowy pojedynek na kortach w Nowym Jorku toczył się w niewiarygodnym tempie. Djoković i Nadal zawzięcie walczyli o każdą piłkę. Tenisiści wielokrotnie w jednym tylko gemie walczyli po kilkanaście minut.

Pierwsze dwa sety były popisem Serba, który wygrał najpierw 6:2, a potem 6:4. Kryzys pojawił się jednak u niego w secie trzecim, gdzie szala zwycięstwa przechylała się raz w jedną raz w drugą stronę. Ostatecznie tę partię w tie-breaku wygrał Hiszpan i wydawało się, że to on lepiej wytrzymuje to spotkanie kondycyjnie. Novak Djoković musiał po tym secie skorzystać z pomocy masażysty, podczas gdy Rafael Nadal kipiał energią.

Okazało się jednak, że była to zasłona dymna Hiszpana. Z gema na gem słabł on na korcie. Z kolei Djoković po interwencji medycznej znów zaczął grać z większą determinacją. W czwartym secie nie dał już szans Nadalowi. Serb rozbił go w wielkim stylu tracąc tylko jednego gema.

Skandaliczne zachowanie publiczności

Po 4 godzinach i 10 minutach fantastycznego pojedynku Djoković mógł się cieszyć z pierwszego triumfu w US Open. Serb wygrał też tym samym 64. mecz od początku sezonu, w tym już szósty w tym roku przeciwko Nadalowi. Djoković popełnił w nim aż 51 niewymuszonych błędów, przy 37 po stronie rywala. Miał też 55 wygrywających uderzeń, przy 22 u Nadala. Był to skutek bardzo ryzykownej i agresywnej gry na wyniszczenie przeciwnika, znanego z solidnej kondycji i zaciętości.

Po zakończeniu spotkania tenisista z Belgradu złożył hołd ofiarom zamachów z 11 września 2001. Nie podziękował jednak nowojorskiej publiczności, która tego wieczoru zdecydowanie wspierała Hiszpana. Zachowanie kibiców na korcie nie miało jednak nic wspólnego z kulturalnym dopingiem. Pokrzykiwania na korcie w trakcie rozgrywania piłki znacznie utrudniały obu zawodnikom koncentrację. Z pewnością dlatego Serb postanowił pominąć podziękowania dla publiczności w swojej pomeczowej wypowiedzi.