Martin Ruszkiewicz 29.09.2011

LE: Legia zwycięska, Wisła osunęła się na dno

Polscy kibice mogą mieć mieszane uczucia po drugiej kolejce fazy grupowej Ligi Europejskiej. Legia Warszawa pokonała Hapoel Tel Awiw, natomiast Wisła Kraków wysoko przegrała z Twente Enschede.
LE: Legia zwycięska, Wisła osunęła się na dnofot. Mateusz Kostrzewa/Legia Warszawa

To już druga porażka mistrzów Polski w grupie K - dwa tygodnie wcześniej podopieczni trenera Roberta Maaskanta ulegli u siebie Odense BK 1:3. W efekcie już po dwóch kolejkach Wisła zmniejszyła do minimum swoje szanse awansu do 1/16 finału LE (zagrają tam po dwa najlepsze zespoły z każdej grupy).

Wiślacy w trzech ostatnich pucharowych meczach - licząc rewanż 4. rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów z Apoelem Nikozja - stracili łącznie dziesięć goli (kolejno 1:3, 1:3, 1:4).
Po dwóch kolejkach w tabeli grupy K prowadzą piłkarze Twente, wyprzedzając lepszym bilansem bramek Fulham (oba zespoły mają po cztery punkty). W czwartek londyński zespół wygrał na wyjeździe z Odense 2:0.

Legia wyszarpała zwycięstwo

W grupie C Legia - po porażce 0:1 z PSV Eindhoven - tym razem pokonała u siebie Hapoel 3:2. Warszawska drużyna przegrywała do przerwy z wiceliderem ekstraklasy Izraela 0:1, ale w drugiej części ruszyła do zdecydowanych ataków i dzięki m.in. bardzo dobrej grze Miroslava Radovica wywalczyła zwycięstwo.

Zespół prowadzony przez Macieja Skorżę z dorobkiem trzech punktów zajmuje drugie miejsce w tabeli. Liderem jest PSV, który dzięki dwóm bramkom w końcówce wygrał na wyjeździe z Rapidem Bukareszt 3:1. W kadrze drużyny gości nie było leczącego uraz bramkarza Przemysława Tytonia.

Polskie akcenty w Lidze Europejskiej

Na kilku innych europejskich boiskach nie brakowało polskich akcentów.

W spotkaniu grupy L Lokomotiw Moskwa - Anderlecht Bruksela (0:2) 90 minut w barwach gości zagrał Marcin Wasilewski, który tuż przed przerwą został ukarany żółtą kartką. W tej samej grupie występ w podstawowym składzie zapisał na swoim koncie Roger Guerreiro. Jego AEK Ateny przegrał u siebie ze Sturmem Graz 1:2, a pomocnik reprezentacji Polski został zmieniony w 56. minucie (jeszcze przy stanie 1:0 dla AEK).

W grupie B wycieczkę na Ukrainę zaliczył Artur Sobiech. Napastnik Hannoveru 96 wszedł na boisko w 76. minucie meczu z zespołem Worskla Połtawa, wygranym przez gości 2:1.
Cały mecz w grupie I Celtic Glasgow - Udinese (1:1) rozegrał bramkarz szkockiego zespołu Łukasz Załuska. Z kolei Mirosław Sznaucner z PAOK Saloniki spotkanie w Rubinem Kazań (2:2, grupa A) przesiedział na ławce rezerwowych.

Faza grupowa LE potrwa do połowy grudnia. W sumie rywalizuje 48 drużyn, podzielonych na 12 grup. Po dwie najlepsze awansują do 1/16 finału. Wówczas dołączą do nich kluby z trzecich pozycji w grupach Ligi Mistrzów.

Finał odbędzie się 9 maja w Bukareszcie.