Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Dominik Panek 02.12.2011

Euro 2012: Polska w grupie marzeń!

Meczem Polska - Grecja rozpocznie się Euro 2012. Spotkanie odbędzie się 8 czerwca w na Stadionie Narodowym w Warszawie.
Euro 2012: Polska w grupie marzeńfot.PAP/EPA/THOMAS EISENHUTH
Galeria Posłuchaj
  • Andrzej Janisz relacja z ceremonii losowania Euro 2012: część 1
  • Andrzej Janisz relacja z ceremonii losowania Euro 2012: część 2
  • Andrzej Janisz relacja z ceremonii losowania Euro 2012 część 3
  • Andrzej Janisz relacja z ceremonii losowania Euro 2012 część 4
  • Andrzej Janisz relacja z ceremonii losowania Euro 2012 część 5
  • Andrzej Janisz relacja z ceremonii losowania Euro 2012 część 6
Czytaj także

W Kijowie odbyło się losowanie grup Euro 2012. W grupie A rywalem Polski będą Czechy, Grecja i Rosja. To teoretycznie najłatwiejsza grupa mistrzostw Europy.

8 czerwca w na Stadionie Narodowym w Warszawie spotkanie Polska - Grecja będzie meczem inauguracyjnym turnieju na boiskach Polski i Ukrainy. Początek o godzinie 18.00.

Podział na grupy:

Grupa A: Polska, Grecja, Rosja, Czechy

Grupa B: Holandia, Dania, Niemcy, Portugalia

Grupa C: Hiszpania, Włochy, Irlandia, Chorwacja

Grupa D: Ukraina, Szwecja, Francja, Anglia.

12 czerwca Polacy zagrają w Warszawie z Rosją (początek godzina 20.45), a 16 czerwca polska drużyna zmierzy się we Wrocławiu z Czechami (20.45).

Grupa B to "grupa śmierci". W niej zagrają wicemistrzowie świata Holenderzy, trzecia drużyna świata Niemcy oraz Portugalia i Dania. Ta grupa mecze rozgrywać będzie w Charkowie i Lwowie.

W grupie C rywalizować będą mistrzowie świata i Europy Hiszpanie, Włosi, Irlandczycy i Chorwaci. Ta grupa grać będzie w Gdańsku i Poznaniu.

W grupie D znaleźli się współgospodarze turnieju Ukraińcy, Szwedzi, Francuzi i Anglicy. Mecze odbywać się będą w Kijowie i Doniecku.

Losowanie grup Euro 2012 odbyło się w Kijowie. Szesnaście drużyn, które zakwalifikowały się do turnieju finałowego, poznało rywali w fazie grupowej. Uczestników ceremonii przywitał prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz. Obecni byli też byli przywódcy tego kraju Leonid Krawczuk, Leonid Kuczma i Wiktor Juszczenko, którym Janukowycz podziękował za wkład w rozwój ukraińskiego sportu. Słowa podziękowania skierował także do Polaków

Organizatorzy przypomnieli w krótkim filmie osiem miast, w których rozgrywany będzie turniej. Następnie ukraińska artystka Jamala zaprezentowała piosenkę napisaną specjalnie na dzisiejsze losowanie. Na scenie pokazali się też bohaterowie wszystkich dotychczasowych turniejów finałowych, m.in. Francuz Zinedine Zidane, Czech Antonín Panenka, Holender Marcel "Marco" van Basten, Niemcy Horst Hrubesch i Oliver Bierhoff czy Duńczyk Peter Schmeichel.

Słynny ukraiński lekkoatleta, mistrz w skoku o tyczce Siergiej Bubka zaprezentował piłkę Tango 2012, którą będą grać piłkarze podczas turnieju. Zaprezentowano też krótko drużyny, które zagrają w Euro 2012. Procedurę losowania przeprowadził sekretarz generalny UEFA Gianni Infanitino, a asystowali mu Horst Hrubesch, Zinedine Zidane, Marco van Basten i Peter Schmeichel.

Ceremonię poprowadzili dziennikarze Olga Freimut i Piotr Sobczyński z TVP. Losowanie było transmitowane przez ponad 70 stacji telewizyjnych do ponad 150 krajów na całym świecie.

Olga
Olga Freimut i Piotr Sobczyński

Jak to się wszystko zaczęło

Pierwsze pięć turniejów finałowych ME - od 1960 roku - było rozgrywanych z udziałem czterech zespołów. Dwukrotnie zwyciężyli w nich gospodarze - w 1964 roku Hiszpanie pokonali w finale ZSRR 2:1, a cztery lata później do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były dwa mecze finałowe - w pierwszym Włosi zremisowali z Jugosławią 1:1, by w powtórce pokonać rywali 2:0.

W 1960 roku we Francji gospodarze zajęli czwarte miejsce, przegrywając w półfinale z Jugosławią 4:5 i w meczu o trzecie miejsce z Czechami 0:2. W finale ZSRR pokonał Jugosławię 2:1.

Gospodarzem ME w 1972 roku była Belgia, która zajęła trzecią pozycję. Belgowie przegrali w półfinale z RFN 1:2, a w meczu o trzecie miejsce wygrali z Węgrami 2:1. W finale zespół RFN pokonał ZSRR 3:0.

W 1976 roku turniej finałowy odbył się - jedyny dotychczas raz na wschodzie Europy - w Jugosławii. Gospodarze zakończyli rywalizację na czwartym miejscu, po przegranych z RFN w półfinale 2:4 i z Holendrami w meczu o trzecie miejsce 2:3. Tytuł mistrzowski zdobyli Czesi. W regulaminowym czasie finału z RFN było 2:2, w karnych Czechosłowacja wygrała 5:3. W czterech kolejnych ME - od 1980 do 1992 roku - grało po osiem zespołów. Tylko raz zwyciężyli gospodarze - w 1984 roku Francuzi pokonali w finale Hiszpanów 2:0.

Organizatorem ME w 1980 roku były Włochy. Po zajęciu drugiego miejsca w grupie (za Belgią) Włosi przegrali spotkanie o trzecie miejsce z Czechosłowacją, w rzutach karnych 8:9. W regulaminowym czasie był remis 1:1. W finale piłkarze RFN pokonali Belgię 2:1.

W 1988 roku ME gościły na niemieckich stadionach. Gospodarze triumfowali w grupie, ale w półfinale ulegli Holendrom 1:2. W finale "Pomarańczowi" zwyciężyli ekipę ZSRR 2:0. Szwedzi gościli ME w 1992 roku. Byli najlepsi w grupie, jednak w półfinale nie sprostali Niemcom, przegrywając 2:3. W finale Dania pokonała Niemcy 2:0.

Od 1996 roku w turnieju finałowym uczestniczy 16 drużyn. W 1996 roku w Anglii gospodarze byli najlepsi w grupie, później wygrali z Hiszpanami 4:2 w rzutach karnych (w meczu 0:0). W półfinale o losie reprezentantów Albionu ponownie decydowały jedenastki. Tym razem przegrali z Niemcami 5:6 (w meczu 1:1). W finale Niemcy zwyciężyły Czechy 2:1.

Holandia i Belgia zorganizowały ME w 2000 roku. "Pomarańczowi" wygrali grupę, a Belgowie zajęli trzecie miejsce, za Włochami oraz Turcją i pożegnali się z imprezą. W ćwierćfinale Holandia rozgromiła Jugosławię 5:0, a w półfinale gospodarzy wyeliminowali Włosi. W regulaminowym czasie był remis 0:0, a w rzutach karnych Italia zwyciężyła 3:1. W finale przegrała z Francją 1:2 po dogrywce.

W 2004 roku organizujący ME Portugalczycy dotarli do finału, ale nie powiększyli grona gospodarzy, którzy triumfowali w tej imprezie. W decydującym meczu, choć uchodzili za faworytów, przegrali z Grekami 0:1. Obie drużyny spotkały się już na inaugurację fazy grupowej i Grecy także byli lepsi, wygrywając 2:1. Później Portugalczycy wyeliminowali m.in. Anglię (w karnych 6:5) oraz Holandię 2:1.

W 2008 roku 16 najlepszych drużyn Starego Kontynentu zagrało na ośmiu stadionach w Austrii i Szwajcarii. Rozstrzygnięcia nie były pomyślne dla gospodarzy i organizatorów, gdyż obie reprezentacje zakończyły zmagania na fazie grupowej.

Austriacy wywalczyli tylko punkt, remisując z Polską i wyprzedzając jedynie biało-czerwonych w grupie B. Szwajcarom nawet zwycięstwo nad Portugalczykami 2:0 nie wystarczyło do awansu. Działacze UEFA podkreślali później, że taki obrót sprawy był niekorzystny dla turnieju, gdyż zainteresowanie imprezą miejscowych fanów futbolu znacznie spadło. W finale Hiszpanie wygrali z Niemcami 1:0.

W trzynastu dotychczasowych turniejach finałowych piłkarskich mistrzostw Europy trzykrotnie zwyciężyli gospodarze. Sztuka ta udała się Hiszpanom w 1964, Włochom w 1968 i Francuzom w 1984 roku.

dp, ah