Aneta Hołówek 27.01.2012

Nieprawdopodobna bitwa o finał Australian Open

Serb Novak Djoković i Szkot Andy Murray zafundowali sobie pięciogodzinny maraton w półfinale wielkoszlemowego turnieju na kortach w Melbourne.
Andy Murray i Novak Djoković podczas meczu półfinałowego Australian OpenAndy Murray i Novak Djoković podczas meczu półfinałowego Australian OpenPAP/EPA

Tenisista z Belgradu pokonał w piątek Szkota Andy'ego Murraya (nr 4.) 6:3, 3:6, 6:7 (4-7), 6:1, 7:5. Było to jedenaste spotkanie tych tenisistów, a po raz siódmy lepszy okazał się Djoković. Na twardej nawierzchni poprawił bilans na 5-4 (na kortach ziemnych prowadzi 2-0).

Piątkowy mecz, rozgrywany w ramach wieczornej sesji na Rod Laver Arena, trwał cztery godziny i 50 minut. Djoković mógł rozstrzygnąć jego losy co najmniej 20 minut wcześniej, bowiem w decydującej partii prowadził już 5:2.

Przegrał jednak nieoczekiwanie trzy kolejne gemy, zanim zdołał utrzymać swój serwis na 6:5. Chwilę później przełamał podanie rywala i zakończył pojedynek przy pierwszym meczbolu.

Obaj grali odważnie i podejmowali ogromne ryzyko, starając się siłowo rozstrzygać poszczególne wymiany. Skutkiem tego była duża liczba niewymuszonych błędów, przy czym Serb popełnił ich 69, a Murray 86, a lepiej wypadł również w wygrywających uderzeniach 49-47, asach 11-9 i podwójnych błędach serwisowych 6-10.

- Teraz muszę się napić ..., zjeść banana i odpocząć. To był niezwykle trudny mecz - podsumował pojedynek z przyjacielem zmęczony Serb.

Novak Djoković w finale zagra z Rafaelem Nadalem, który wcześniej pokonał w czterech setach Rogera Federera.

Djoković zmierza po trzeci tytuł w Australii, bowiem triumfował tu też w 2008 roku. Natomiast Nadal ma w dorobku jedno zwycięstwo w tej imprezie, odniesione w 2009 roku.

Wyniki półfinałów:
Novak Djoković (Serbia, 1) - Andy Murray (W.Brytania, 4) 6:3, 3:6, 6:7 (4-7), 6:1, 7:5
Rafael Nadal (Hiszpania, 2) - Roger Federer (Szwajcaria, 3) 6:7 (5-7), 6:2, 7:6 (7-5), 6:4