Marcin Nowak 31.03.2012

Arsenal może stracić miejsce na podium

Queens Park Rangers po bardzo dobrej grze pokonał u siebie Arsenal Londyn 2:1 (1:1) w meczu 31. kolejki angielskiej Premier League.
Queens Park Rangers - Arsenal LondynQueens Park Rangers - Arsenal LondynPAP/EPA

W pierwszej połowie przewagę mieli gospodarze, którzy częściej utrzymywali się przy piłce i atakowali, co w 22. minucie zaowocowało golem Adela Taarabta. Marokańczyk otrzymał prostopadłe podanie od Malijczyka Samby Diakite, ograł Belga Thomasa Vermaelena i uderzył w prawy róg bramki strzeżonej przez Szczęsnego. Chwilę wcześniej Polak pewnie obronił strzał Bobby'ego Zamory.
Wyrównał kwadrans później, po zagraniu Holendra Robina van Persiego, Theo Walcott. Anglik najpierw uderzył w słupek, jednak gdy piłka ponownie trafiła pod jego nogi, nie zmarnował szansy.
W drugiej połowie to "Kanonierzy" częściej atakowali, jednak mimo prób m.in. Van Persiego i Czecha Tomasa Rosicky'ego nie zdołali zdobyć gola. Duża w tym zasługa byłego bramkarza reprezentacji Irlandii Paddy'ego Kenny'ego.
Lepszą skutecznością popisali się gracze QPR, którzy w 66. minucie zdobyli zwycięską bramkę. Trafienie, po dośrodkowaniu reprezentanta Szkocji Jamesa Mackie'ego, zaliczył Diakite.
W 85. minucie od straty kolejnego gola Arsenal uratował Szczęsny, który wybił piłkę na rzut rożny po mocnym strzale Joeya Bartona.

Arsenal wciąż jest trzeci, ale już jutro może stracić pozycję na podium na rzecz odwiecznego rywala - Tottenhamu Hotspur. Popularne "Koguty" muszą jednak wygrać u siebie mecz ze Swansea City.

W innych dzisiejszych spotkaniach Premier League także nie brakowało emocji. Kolejne punkty, mogące okazać się bardzo istotnymi w kontekście walki o mistrzostwo Anglii, stracił Manchester City. "The Citizens", którzy przed tygodniem zremisowali ze Stoke City 1:1, w sobotę na własnym boisku podzielili się punktami z Sunderlandem - 3:3.
Podopieczni Włocha Roberto Manciniego remis zapewnili sobie dopiero w końcówce spotkania, zdobywając dwie bramki w ciągu dwóch minut. W 85. minucie do siatki trafił Włoch Mario Balotelli, który wpisał się na listę strzelców także w pierwszej połowie (43. minuta z rzutu karnego), a w 86. - Serb Aleksandar Kolarov. Dwa gole dla Sunderlandu zdobył Szwed Sebastian Larsson (31. i 55. minuta), a jedną dołożył Duńczyk Nicklas Bendtner (w czwartej minucie doliczonego czasu gry pierwszej połowy).
City zajmują drugie miejsce w tabeli (71 pkt). Ich strata do prowadzącego Manchesteru United, który w poniedziałek zmierzy się na wyjeździe z Blackburn Rovers, wynosi dwa punkty.
W innym sobotnim meczu piąty obecnie zespół Premier League (53 pkt) - Chelsea Londyn wygrała na wyjeździe z Aston Villą 4:2. Dwie bramki dla zwycięzców strzelił Serb Branislav Ivanovic, a po jednej Daniel Sturridge oraz Hiszpan Fernando Torres. Dla gospodarzy trafiali Walijczyk James Collins oraz reprezentant USA Eric Lichaj.
W 19. minucie kibice zgotowali aplauz kapitanowi Aston Villi Stilianowi Petrowowi, który dopiero co ogłosił zakończenie kariery. 32-letni Bułgar, który grał z nr 19., jest chory na białaczkę. W sobotę pojawił się na trybunach stadionu w Birmingham. Piłkarze Chelsea wyszli na rozgrzewkę w koszulkach z nazwiskiem Petrowa i napisem: "Nasze myśli z Tobą".