Marcin Nowak 01.05.2012

Polki udanie rozpoczęły turniej w Ankarze

Siatkarki reprezentacji Polski wygrały z Holandią 3:1 w setach na inaugurację turnieju eliminacyjnego do igrzysk w Londynie.
  • Berenika Okuniewska, siatkarka reprezentacji Polski o meczu z Holandią
  • Katarzyna Skorupa, siatkarka reprezentacji Polski o meczu z Holandią
  • Alojzy Świderek, trener reprezentacji Polski o meczu z Holandią

Polki wygrały pierwszego seta z Holandią 25:18, a drugiego 25:23. W trzecim musiały jednak uznać wyższość rywalek, przegrywając 23:25. W czwartym secie Polki nie dały już jednak żadnych szans Holenderkom, wygrywając 25:13.

Kluczem do sukcesu okazał się skuteczny blok - w tym elemencie biało-czerwone miał ogromną przewagę nad rywalkami. Przy odrobinie szczęścia podopieczne Alojzego Świderka mogły wygrać w trzech odsłonach, bowiem w trzecim secie prowadziły już 23:21. Błędy w przyjęciu polskiego zespołu sprawiły, że Holenderki przedłużyły nadzieję na korzystny rezultat.
W przekroju całego spotkania to Polki były zdecydowanie lepsze. W bloku wygrały rywalizację 18:7, zdecydowanie też górowały w ataku. Znakomicie zespół prowadziła Katarzyna Skorupa, który nieschematycznymi zagraniami gubiła blok Holenderek.
W pierwszej partii reprezentacja "Oranje" prowadziła 11:9, ale polska drużyna zdobyła pięć punktów z rzędu i emocje się skończyły. Kolejny set był już bardziej zacięty, ale w końcówce dobre akcje Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty i Bereniki Okuniewskiej zapewniły zwycięstwo.
Pechowa przegrana w trzeciej partii nie wybiła z rytmu polskiego zespołu. Wręcz przeciwnie, podrażnione Polki wręcz zdemolowały przeciwniczki w czwartym secie, wysoko prowadząc od samego początku. Gdy na drugą przerwę techniczną zespoły schodziły przy stanie 16:8, było wiadomo, że biało-czerwone takiej szansy już nie wypuszczą.
W środę (godz. 15.30) Polki w drugim meczu zagrają z Rosjankami, dla których będzie to pierwszy pojedynek w turnieju kwalifikacyjnym. W drugim spotkaniu grupy B Serbia zmierzy się z Holandią.
W pierwszym spotkaniu grypy B Niemki wygrały z Chorwacją 3:0 (25:12, 25:16, 25:17). Drugi mecz tej grupy pomiędzy Turcją a Bułgarią rozpoczął się o godz. 18.00.
Z turnieju w Ankarze tylko zwycięzca awansuje na igrzyska. Dla Polek to pierwsza i jednocześnie ostatnia szansa na uzyskanie kwwalifikacji olimpijskiej.

Polska - Holandia 3:1 (25:18, 25:23, 23:25, 25:13)
Polska: Katarzyna Skorupa, Berenika Okuniewska, Agnieszka Bednarek-Kasza, Anna Werblińska, Izabela Żebrowska, Katarzyna Skowrońska-Dolata, Paulina Maj (libero) oraz Karolina Kosek, Joanna Kaczor, Joanna Wołosz.
Holandia: Laura Dijkema, Robin De Kruijf, Caroline Wensink, Maret Grothues, Debby Stam-Pilon, Manon Flier, Myrthe Schoot (libero) oraz Janneke Van Tienen, Lonneke Sloetjes, Kim Staelens.