Marcin Nowak 17.05.2012

Giro d'Italia: Michał Gołaś najlepszym "góralem"

Michał Gołaś (Omega Pharma) został pierwszym polskim kolarzem, który zdobył niebieską koszulkę najlepszego "górala" wyścigu Giro d'Italia.
Giro dItaliaGiro d'Italia PAP/EPA/PIER MAULINI
  • Ryszard Szurkowski, były kolarz o kolejnych wyzwaniach Polaków na Giro d'Italia
  • Ryszard Szurkowski, były kolarz o postawie Polaków w Giro d'Italia
  • Marek Lehnert, PR Rzym - relacja z 12. etapu Giro d'Italia

Gołaś próbował też samotnie uciekać, ale ostatecznie do mety 12. etapu w Sestri Lavente dojechał na dziewiątym miejscu.
Towarzysze ucieczki dogonili Gołasia około 13 km przed finiszem. Dwunasty etap wyścigu wygrał Duńczyk Lars Bak (Lotto). Różową koszulkę lidera Giro zachował Hiszpan Joaquim Rodriguez (Katiusza).

Pozycję lidera obronił finiszujący w peletonie z trzyipółminutową stratą do zwycięzcy Hiszpan Joaquim Rodriguez (Katiusza). Niewiele jednak zabrakło, by odebrał mu ją uczestnik ucieczki, drugi na mecie Francuz Sandy Casar (FDJ).
To był kolejny etap wyścigu z mocnym polskim akcentem, stosunkowo krótki (155 km), prowadzący z Toskanii do Ligurii. Gołaś, który w ubiegłym tygodniu brał udział w udanej ucieczce i otarł się nawet o różową koszulkę lidera Giro, znów wystąpił w jednej z głównych ról. Tym razem w akcji ofensywnej, rozpoczętej około 50 km po starcie, uczestniczyło dziewięciu zawodników.
Polak skupił się na premiach górskich. Już po drugiej z nich było jasne, że jeśli tylko torunianin dojedzie do mety, to na podium założy niebieski trykot. Trzecią premię górską wygrał po samotnym ataku i postanowił pójść za ciosem - na krętych zjazdach, jadąc na granicy ryzyka, co omal nie skończyło się dla niego wypadkiem, zdobył 23 sekundy przewagi. Jednak akcja Polaka trwała tylko 20 kilometrów. Na ostatniej, czwartej premii już nie punktował. Towarzysze ucieczki wyprzedzili go. Gołaś finiszował w Sestri Levante ostatni z czołowej grupy, tracąc do Baka 48 sekund.
W wyścigu pozostało sześciu polskich kolarzy. W czwartek wycofał się mistrz kraju Tomasz Marczyński.