Martin Ruszkiewicz 10.06.2012

Jedną nogą w MŚ. Polacy rozbili Litwę

Polska wygrała w Wilnie z Litwą 24:17 (12:9) w pierwszym meczu barażowym eliminacji mistrzostw świata 2013 piłkarzy ręcznych.
Tomasz RosińskiTomasz Rosiński PZPR/Marek Biczyk

Rewanż 17 czerwca w katowickim Spodku (godz. 17.30). Gospodarzem turnieju finałowego w styczniu 2013 roku będzie Hiszpania. Obrońcą tytułu jest Francja.

Daniel Waszkiewicz i Damian Wleklak udanie zadebiutowali w roli selekcjonerów reprezentacji. Siedmiobramkowa zaliczka z Wilna powinna wystarczyć do awansu do finałów MŚ.

Srebrni (2007) i brązowi (2009) medaliści czempionatu globu pewne problemy mieli tylko w pierwszych 15 minutach drugiej połowy, kiedy to ich przewaga zmalała do jednej bramki. Potem jednak faworyci spotkania uszczelnili obronę, a w ataku znaleźli sposoby na pokonanie bardzo dobrze spisującego się dotąd bramkarza gospodarzy Arunasa Vaskeviciusa.

Bezbłędny Szmal, dyrygent Jaszka

W ekipie biało-czerwonych na wyróżnienie także zasłużył m.in. strzegący bramki Sławomir Szmal. Grą zespołu umiejętnie dyrygował na początku spotkania Bartłomiej Jaszka (potem na środku rozegrania wymieniał go Tomasz Rosiński), a postrach w szeregach obrony rywala siał zdobywca siedmiu goli Michał Jurecki.

Przez większość pojedynku goście pilnowali kilkubramkowej przewagi, jednak chwila dekoncentracji, seria prostych błędów i nieskutecznych zagrań w ataku po przerwie spowodowała, że Litwini, których zespół składał się z bardzo młodych graczy (tylko trzech urodziło się przed 1986 rokiem), w 41. minucie odrobili większość strat i przegrywali już tylko 14:15. Gdyby nie Szmal, mogliby nawet objąć prowadzenie.

Biało-czerwonych wspomagała ok. 300-osobowa grupa kibiców, która udanie zagrzewała ich do walki. Właśnie ten doping pomógł Polakom wrócić do gry i uzyskać zdecydowaną przewagę w końcówce, w której ich defensywa stanowiła monolit nie do przebicia przez przeciwnika. Osiem minut przed ostatnim gwizdkiem sędziego wygrywali 21:16 i nie pozwolili sobie odebrać wysokiego zwycięstwa.

Litwa - Polska 17:24 (9:12)

Polska: Sławomir Szmal, Marcin Wichary - Bartłomiej Jaszka 3, Patryk Kuchczyński 3, Bartłomiej Tomczak 2, Łukasz Gierak, Bartosz Jurecki 2, Michał Jurecki 7, Paweł Paczkowski, Tomasz Tłuczyński 3, Marcin Lijewski 3, Kamil Syprzak, Adam Twardo, Tomasz Rosiński 1, Robert Orzechowski, Piotr Chrapkowski.
Sędziowali: Andrej Gousko i Siarhej Repkin (Białoruś).
Widzów: 3000.