Aneta Hołówek 03.07.2012

TdF: debiutant pogodził rywali

Słowak Peter Sagan z ekipy Liquigas wygrał w Boulogne-sur-Mer, po finiszu pod górę, trzeci etap wyścigu kolarskiego Tour de France. Koszulkę lidera zachował Szwajcar Fabian Cancellara (RadioShack).
Tour de FranceTour de FrancePAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO

Sagan, który debiutuje w "Wielkiej Pętli", odniósł już drugie etapowe zwycięstwo, po sukcesie w niedzielę w Seraing. We wtorek triumfował z wielką swobodą, wyprzedzając o sekundę Norwega Edvalda Boassona Hagena oraz swojego rodaka Petera Velitsa.
22-letni Sagan wygrał w ubiegłym roku dwa etapy Tour de Pologne, w Cieszynie i Zakopanem, i zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. W tym sezonie fantastycznie jechał w Kalifornii, gdzie był najszybszy na pięciu etapach, oraz w Dookoła Szwajcarii, triumfując czterokrotnie. Kolarz z Żyliny będzie na pewno poważnym kandydatem do medalu olimpijskiego w Londynie.
W Boulogne-sur-Mer na czwartej pozycji finiszował Cancellara. W czołówce przyjechali także dwaj główni faworyci wyścigu - Australijczyk Cadel Evans i Brytyjczyk Bradley Wiggins. Wiggins wprawdzie musiał się zatrzymać z powodu kraksy, ale bez konsekwencji dla niego, ponieważ miało to miejsce już w strefie ochronnej, około 400 metrów przed finiszem.
Wcześniej, 25 km przed metą, doszło do gigantycznego karambolu, który sprawił że liczna grupa kolarzy dojechała do mety ze stratą ponad siedmiu minut. Znaleźli się w niej m.in. Belg Philippe Gilbert i czwarty kolarz ubiegłorocznej "Wielkiej Pętli" Francuz Thomas Voeckler. Ten ostatni nie ma już szans na powtórzenie tego wyniku.
Sylwester Szmyd, który we wtorek napracował się na etapowy sukces Sagana (przez wiele kilometrów dyktował tempo w peletonie, aby zlikwidować ucieczkę), poniósł niewielkie straty i w klasyfikacji generalnej przesunął się ze 127. na 77. miejsce.

Wyniki 3. etapu, Orchies - Boulogne-sur-Mer (197 km)