Marcin Nowak 08.09.2012

Andy Murray zagra w wielkim finale

Szkot Andy Murray został pierwszym finalistą wielkoszlemowego US Open. W finale spotka się z Novakiem Djokoviciem lub Davidem Ferrerem.
Andy MurrayAndy MurrayPAP/EPA/LARRY W. SMITH

Na twardych kortach w Nowym Jorku (pula nagród 25,526 mln dol.) brytyjski tenisista, rozstawiony z numerem trzecim, pokonał Czecha Tomasa Berdycha (6.). 5:7, 6:2, 6:1, 7:6 (9-7).
Bardzo zacięty i wyrównany był pierwszy set, który trwał 77 minut. W nim Berdych, obecnie siódmy w rankingu ATP World Tour, dwukrotnie zdołał przełamać serwis czwartego na świecie rywala, a swój przegrał tylko raz.
Wydawało się, że może sprawić kolejną niespodziankę w turnieju, w którym rundę wcześniej wyeliminował głównego kandydata do triumfu - Szwajcara Rogera Federera, lidera klasyfikacji tenisistów i pięciokrotnego zwycięzcę (2004-08).
Jednak w dwóch następnych setach niemal nie istniał na korcie, natomiast Murray w miarę upływu czasu coraz łatwiej zdobywał punkty i gemy.
Gdy w czwartej partii Szkot odskoczył na 3:0 losy półfinału wydawały się przesądzone. Jednak Berdych zdołał wyrównać, a także doprowadzić do tie-breaka. W nim prowadził 5:3, ale końcówka należała do Murraya. Wykorzystał drugiego meczbola po trzech godzinach i 58 minutach gry.
Był to siódmy pojedynek tych zawodników, a Szkot poprawił ich bilans na 3-4, a na twardej nawierzchni na 2-2.
W drugim pojedynku 1/2 finału zmierzą się wieczorem broniący tytułu Serb Novak Djokovic (nr 2.) z Hiszpanem Davidem Ferrerem (5.).