Marcin Nowak 17.10.2012

Niezwykła pogoń Szwedów za Niemcami

Niemcy zremisowali w Berlinie ze Szwedami 4:4, choć prowadzili już 4:0 w meczu grupy C eliminacji piłkarskich mistrzostw świata.
Radość SzwedówRadość SzwedówPAP/EPA/THOMAS EISENHUTH
  • Wojciech Szymański (PR Berlin ) - relacja z meczu Niemcy - Szwecja
  • Marek Lehnert (PR Rzym) - relacja z meczu Włochy - Dania

Niemieccy kibice w grupie C przeżyli prawdziwą huśtawkę nastrojów. Przez godzinę ich pupile robili na murawie co chcieli i po dwóch trafieniach urodzonego w Opolu Miroslava Klosego oraz bramkach Pera Mertesackera i Mesuta Oezila objęli prowadzenie 4:0. Za szybko jednak uwierzyli w zwycięstwo i musieli przełknąć gorzką pigułkę. Szwedzi zdołali doprowadzić do remisu 4:4 i to oni z podniesionymi głowami schodzili z murawy w Berlinie.
Niemcy jeszcze nigdy w historii nie oddali czterobramkowego prowadzenia. Trener Joachim Loew po meczu tylko załamywał ręce i powiedział, że czegoś takiego jeszcze nie widział.
Hiszpanie w grupie I natomiast prowadzili już od 25. minuty po golu obrońcy Sergio Ramosa. Po kwadransie mistrzowie świata powinni podwyższyć wynik na 2:0, ale Cesc Fabregas nie potrafił pokonać z rzutu karnego Hugo Llorisa.
Po zmianie stron "Trójkolorowi" stworzyli sobie kilka szans na wyrównanie, jednak nie wykorzystali żadnej z nich. Kiedy wydawało się, że Hiszpanie odniosą 25. z rzędu zwycięstwo w meczu eliminacyjnym, kibiców gospodarzy zasmucił Olivier Giroud. Napastnik Arsenalu Londyn, który kilka minut wcześniej zmienił Karima Benzemę, pokonał Ikera Casillasa głową w 94. minucie, po dośrodkowaniu Francka Ribery'ego.
Hiszpański bramkarz skapitulował po raz pierwszy od ok. 800 minut. Poprzednio wyciągał piłkę z siatki w pierwszym meczu na Euro 2012 z Włochami (1:1), kiedy lepszy od niego okazał się napastnik Udinese Antonio di Natale.
W grupie A Belgia wygrała w Brukseli ze Szkocją 2:0 po zdobyciu bramek w odstępie dwóch minut. W 69. Christian Benteke pokonał szkockiego bramkarza, a w 71. Vincent Kompany ustalił wynik spotkania. W takich samych rozmiarach Chorwacja wygrała w Osijek z Walią i podobnie jak Belgia ma 10 punktów.
Z kolei w grupie B na prowadzeniu umocnili się Włosi, którzy w Mediolanie wygrali z Danią 3:1 po bramkach Riccardo Montolivo, Daniele De Rossi, Mario Balotelliego. Honorowego gola dla gości zdobył William Kvist.
W drugim spotkaniu w grupie B Czesi bezbramkowo zremisowali w Pradze z Bułgarią. W zespole gości zagrał pomocnik Lecha Poznań Aleksander Tonew.
W grupie D z dorobkiem 12 punktów prowadzą Holendrzy, którzy pokonali w Bukareszcie Rumunię 4:1. Gospodarze mają dziewięć punktów podobnie jak Węgrzy. We wtorek zwyciężyli u siebie Turków 3:1. W trzecim spotkaniu w tej grupie Estonia wygrała na wyjeździe z Andorą 1:0. W zespole gości wystąpił bramkarz Wisły Kraków Siergiej Pareiko.
W grupie F na prowadzeniu pozostaje Rosja (12 pkt), która w Moskwie pokonała Azerbejdżan 1:0 po bramce Romana Szyrokowa z rzutu karnego. W innym spotkaniu Izrael odniósł u siebie zwycięstwo nad Luksemburgiem 3:0, a do 81. minuty w barwach gospodarzy występował pomocnik Wisły Kraków Maor Melikson.
Niewiele brakowało, a Portugalczycy doznaliby drugiej w ciągu pięciu dni eliminacyjnej porażki. W piątek ulegli w Moskwie 0:1 Rosji, a we wtorek długo przegrywali na własnym stadionie z Irlandią Północną. Prowadzenie 117. drużynie w rankingu FIFA w 30. minucie dał Niall McGinn. Później gospodarze przeważali, ale brakowało im skuteczności. Honor Portugalii na jedenaście minut przed końcowym gwizdkiem uratował Helder Postiga.
Dla Cristiano Ronaldo był to setny mecz w reprezentacji narodowej. Wcześniej takiego wyczynu dokonało tylko dwóch jego rodaków: Luis Figo - 127 i Fernando Couto - 110.
W grupie G prowadzi Bośnia i Hercegowina, która na własnym boisku wygrała z Litwą 3:0. W zespole gości wystąpili Tadas Kijanskas z Korony Kielce, Mindaugas Panka z Ruchu Chorzów i Darvydas Sernas z KGHM Zagłębia Lubin.
Podobnie jak Bośniacy, 10 punktów mają Grecy, którzy wygrali na wyjeździe ze Słowacją 1:0. Słowackiej bramki strzegł zawodnik Legii Warszawa Dusan Kuciak.
W grupie E Albania pokonała Słowenię 1:0. W drużynie gospodarzy zagrał napastnik Polonii Warszawa Edgar Cani, a wśród gości wystąpił obrońca Legii Marko Suler.

Wyniki wtorkowych meczów i tabele grup eliminacji piłkarskich mistrzostw świata: