Marcin Nowak 23.10.2012

Radwańska wygrała na inaugurację masters

Agnieszka Radwańskiej od zwycięstwa z ubiegłoroczną triumfatorką Czeszką Petrą Kvitovą w Grupie Białej rozpoczęła turniej masters - WTA Championships.
Agnieszka RadwańskaAgnieszka Radwańska PAP/EPA/TOLGA BOZOGLU
  • Wojciech Fibak, były tenisista o pierwszym meczu Agnieszki Radwańskiej w turnieju masters w Stambule (IAR)

Pierwsze siedem piłek meczu zaskakująco łatwo padło łupem 23-letniej Radwańskiej. Później Czeszka zaczęła stawiać większy opór, głównie dzięki mocnemu serwisowi, ale nie uchroniło jej to od straty podania już w drugim gemie.
Po chwili na tablicy pojawił się wynik 3:0 dla Polki. Kvitova odrobiła co prawda straty, ale od stanu 3:3 przegrała trzy następne gemy i trwającą 49 minut pierwszą partię Radwańska zakończyła przy trzecim setbolu.
Zwycięską serię przeciągnęła do czterech gemów, bowiem od razu - dzięki "breakowi" na otwarcie - objęła prowadzenie 1:0 w drugim secie. Zaraz po tym sama pozwoliła się jednak przełamać, ale szybko zrobiło się 4:1 dla Polki. Przy wyniku 5:2 i kolejnym swoim podaniu odskoczyła na 40-0, Po godzinie i 23 minutach gry zakończyła spotkanie, wykorzystując trzeciego meczbola.
Był to typowy mecz walki, w którym obie tenisistki podejmowały maksymalne ryzyko, celując w linie i narożniki kortu. Odpowiedzią Polki na przewagę fizyczną i potężny serwis Czeszki było umiejętne zmienianie rytmu, a także techniczne, precyzyjne zagrania, które sprawiały kłopot wolniej biegającej przeciwniczce.
Przed meczem Kvitova sprawiała wrażenie, jakby mocno obawiała się Radwańskiej, choć wcześniej wygrała z nią wszystkie trzy pojedynki. "Aga świetnie potrafi czytać moją grę, zresztą nie tylko moją. Ma chyba szósty zmysł, bo bardzo ciężko ją czymś zaskoczyć" - mówiła dziennikarzom po losowaniu grup.
Radwańska po raz czwarty występuje w turnieju masters, ale drugi jako pełnoprawna uczestniczka sklasyfikowana w czołowej ósemce rankingu WTA Tour. W latach 2008-09 była rezerwową w Dausze i wchodziła w ostatnich pojedynkach grupowych, zastępując kontuzjowane zawodniczki i odniosła zwycięstwa.

Rywalizacja w turnieju masters toczyć się będzie do niedzieli.
Wszystkie osiem uczestniczek za przyjazd do Stambułu otrzymują po 110 tysięcy dolarów. Wygrany mecz w fazie grupowej oznacza powiększenie tej sumy o 115 tys. dolarów. Daje także 230 punktów do klasyfikacji tenisistek, zaś każda porażka - 70 pkt.