Marcin Nowak 17.11.2012

Gortat niewidoczny w starciu ze swoim mentorem

Marcin Gortat zdobył sześć punktów i miał osiem zbiórek, a jego zespół Phoenix Suns przegrał w piątek na wyjeździe 102:114 z Los Angeles Lakers.
Zawodnicy Los Angeles LakersZawodnicy Los Angeles Lakers PAP/EPA/MICHAEL NELSON

Była to szósta porażka "Słońc" w ich dziesiątym meczu w koszykarskiej lidze NBA.
Polak grał 28 minut, trafił trzy z ośmiu rzutów z gry, miał także po cztery zbiórki w ataku i obronie, asystę, przechwyt, dwa faule, dwie straty, dwa bloki. Sam był trzykrotnie stopowany przy próbie rzutu.
Najwięcej punktów dla Phoenix zdobyli Goran Dragic - 22, Luis Scola - 18 i Michael Beasley - 14 i 9 asyst (rekord kariery).
Gwiazdą meczu był Kobe Bryant - 31 pkt i 6 asyst, a w drużynie Lakers wspierali go Metta World Peace - 22 pkt, Dwight Howard - 18, 12 zbiórek, 4 bloki oraz Pau Gasol - 16 i 10 zb.

Konfrontacja z mistrzem
Dla Gortata była to trzecia konfrontacja w meczu o punkty z Dwightem Howardem, jego mistrzem i mentorem z okresu wspólnej gry w Orlando Magic. W dwóch dotychczasowych zdobywał średnio 8 pkt, miał 6,5 zb. i 2 bloki, podczas gdy rywal odpowiednio - 26, 15,5 i 5.
Piątkowe spotkanie niewiele zmieniło w tych porównaniach. Oglądali je słynni aktorzy Jack Nicholson, Andy Garcia, Eddy Murphy czy jeszcze słynniejszy koszykarz Kareem Abdul-Jabbar, którego statuę właśnie odsłonięto przed halą Staples Center. Polski jedynak w NBA tym razem nie błysnął przed nimi, co mu się zdarzało w poprzednich meczach z Lakers. Z kolei "Superman", który latem przeprowadził się z Orlando do Los Angeles, zrobił swoje.
Gortat miał pierwszą zbiórkę i pierwszą stratę w meczu. Pierwsze punkty rzutem z dystansu zdobył Metta World Peace, ale potem trzy akcje Michaela Beasleya, Gortata i Jareda Dudleya dały gościom prowadzenie 6:3.

Gra toczyła się falami
Lakers szybko je odzyskali, ale długo jeszcze obie drużyny grały falami. W drugiej kwarcie goście mieli znakomity okres, gdy przegrywając 40:50, wygrali kolejny fragment 15:0 i sami wyszli na prowadzenie. W następnych minutach znów lepsi 10:0 byli gospodarze i to oni schodzili na przerwę przy korzystnym dla siebie wyniku 62:57.
Koszykarze Phoenix toczyli wyrównany pojedynek z gospodarzami jeszcze przez dziesięć minut po zmianie stron. Gortat na początku spotkania zablokował Howarda, w trzeciej kwarcie Gasola, ale sam także w ten sam sposób został przez nich powstrzymany. W ataku był mało widoczny, nie dostawał podań, oddał tylko osiem rzutów, za mało, jak na środkowego.
Dobre fragmenty gry miał w trzeciej kwarcie, gdy zbierał piłki w ataku i obronie oraz asystował do Jareda Dudleya. Po kolejnej jego zbiórce ofensywnej, gdy wyrwał piłkę Gasolowi i zdobył swoje ostatnie punkty w meczu, Suns doprowadzili do remisu 82:82 na 1.48 min. przed końcem kwarty. Zaraz jednak Gortat przy próbie wsadu nadział się na blok Jordana Hilla i od tego momentu zaczęła się ucieczka Lakers. Gospodarze jeszcze przed końcem kwarty uzyskali ośmiopunktowe prowadzenie (92:84).

Gortat zdjęty na ostatnią kwartę
W ostatniej, w której polski środkowy nie pojawił już się na boisku (zastępujący go weteran Jermaine O'Neal w cały meczu zdobył 12 pkt, miał 5 zbiórek i 3 bloki), gracze trenera Berniego Bickerstaffa powiększyli przewagę do 16 punktów (110:94) i spokojnie kontrolowali wynik.
"Słońca" z bilansem czterech zwycięstw i sześciu porażek zajmują przedostatnie 14. miejsce w silnej w Konferencji Zachodniej. Lakers (4-5) awansowali na dziesięte.
Już w sobotę czeka Suns kolejne trudne wyzwanie - rewanżowe spotkanie we własnej hali z broniącymi tytułu Miami Heat, z którymi przegrali na Florydzie 99:124.

Los Angeles Lakers - Phoenix Suns 114:102
Portland Trail Blazers - Houston Rockets 119:117 po dogr.

1. Oklahoma City 7 3 .700
2. Minnesota 5 4 .556