Aneta Hołówek 02.12.2012

Debiut Piotra Zielińskiego w Serie A

Zawodnik Udinese Piotr Zieliński zadebiutował we włoskiej ekstraklasie w niedzielnym meczu z Cagliari (4:1). Polski piłkarz pojawił się na boisku w doliczonym czasie drugiej połowy. Zmienił napastnika Antonio di Natale w 91. minucie.
Debiut Piotra Zielińskiego w Serie Ajuventus

18-letni Zieliński jest młodzieżowym reprezentantem Polski. Do Włoch trafił w ubiegłym roku, po tym jak skauci z tego kraju wypatrzyli go na turnieju U-17 w Hiszpanii. Poprzednio grał w juniorskiej drużynie Zagłębia Lubin.
Inny z biało-czerwonych w barwach zespołu z Udine Wojciech Pawłowski oglądał całe spotkanie z ławki rezerwowych. 19-letni bramkarz nie dostał jeszcze szansy na występ w Serie A.
To pierwsze tak przekonujące zwycięstwo Udinese w tym sezonie. Trzecia ekipa Serie A w poprzednich rozgrywkach w obecnych prezentuje się poniżej oczekiwań. W 15 meczach zgromadziła 19 punktów i zajmuje dopiero dziewiątą lokatę. W niedzielę jednak podopieczni Francesco Guidolina nie dali szans Cagliari - w 66. minucie prowadzili 4:0, a rywali stać było tylko na trafienie honorowe kwadrans później.
Swój mecz wygrało także Lazio Rzym, które próbuje powrócić do formy z początku sezonu, kiedy odniosło sześć zwycięstw w ośmiu meczach. W sobotę piłkarze ze stolicy pokonali 2:1 Parmę po golach Giuseppe Biavy oraz urodzonego w Opolu Niemca Miroslava Klosego.
W innym spotkaniu Inter Mediolan długo nie mógł sforsować obrony Palermo. Do 74. minuty na San Siro utrzymywał się bezbramkowy remis, ale wówczas piłkę nieszczęśliwie do własnej bramki skierował Argentyńczyk Santiago Garcia. W poprzednich trzech kolejkach piłkarze Andrei Stramaccioniego zdobyli tylko jeden punkt. Dzięki zwycięstwu Inter wskoczył na trzecie miejsce w tabeli, ale może je stracić wieczorem na rzecz Fiorentiny, która podejmuje Sampdorię Genua.
Wcześniej wicelider Serie A Napoli wysoko pokonał na własnym stadionie Pescarę. Bramki dla gospodarzy zdobyli Szwajcar Goekhan Inler i Urugwajczyk Edinson Cavani (po dwie), a także Słowak Marek Hamsik.
Cavani ma już na koncie dziesięć trafień w lidze i zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji najskuteczniejszych zawodników włoskiej ekstraklasy. O jedno trafienie mniej ma Klose, a na prowadzeniu jest Włoch z egipskim paszportem Stephan El Shaarawy z dorobkiem 13 goli. 20-letni napastnik Milanu ustrzelił dublet w piątkowym meczu z Catanią (3:1).
Napoli ma 33 punkty, o dwa mniej od lidera Juventusu Turyn, który w sobotę łatwo uporał się z Torino Kamila Glika w derbach (3:0). Obrońca reprezentacji Polski zobaczył w tym spotkaniu czerwoną kartkę.