Marcin Nowak 09.12.2012

Juventus Turyn umacnia się na czele tabeli

Lider piłkarskiej ekstraklasy Włoch Juventus Turyn wygrał w 16. kolejce z Palermo 1:0 i umocnił się na pozycji lidera tabeli.
Juventus TurynJuventus Turyn PAP/EPA/FRANCO LANNINO

"Stara Dama" wygrała w tym sezonie po raz 12., a punkty traciła tylko w czterech meczach (dwa remisy, dwie porażki). W niedzielne popołudnie skromnie pokonała rywali na wyjeździe, po bramce Szwajcara Stephana Lichtsteinera na początku drugiej połowy.
Po raz pierwszy w tym sezonie na ławce trenerskiej gości zasiadł Antonio Conte, który został zawieszony na cztery miesiące za udział w aferze korupcyjnej. Początkowo zdyskwalifikowano go na okres o pół roku dłuższy, ale Włoch odwołał się i wyrok złagodzono.
W wieczornym spotkaniu drugiej drużyny tabeli Serie A - Interu Mediolan - z trzecim Napoli lepsi okazali się gospodarze. W pierwszej połowie po jednym golu strzelili Kolumbijczyk Fredy Guarin i Argentyńczyk Diego Milito. Piłkarzy z Neapolu stać było tylko na honorowe trafienie w drugiej połowie - na listę strzelców wpisał się Urugwajczyk Edinson Cavani, który zdobył 11. bramkę w sezonie.
Dzięki triumfowi drużyna z Mediolanu przeskoczyła w tabeli niedzielnego rywala. Podopieczni Andrei Stramaccioniego zgromadzili 34 punkty i tracą cztery do lidera - Juventusu. Napoli, z dorobkiem 33 oczek spadło na trzecie miejsce.
W innym spotkaniu AC Milan wygrał 4:2 na wyjeździe z Torino, w którego barwach występuje Kamil Glik. Polaka zabrakło jednak w tym meczu na boisku, bowiem pauzuje za czerwoną kartkę, którą zobaczył w derbowym pojedynku z Juventusem 1 grudnia.
Jedną z bramek dla gości zdobył Stephan El Shaarawy, dla którego było to już trzynaste trafienie w tym sezonie w Serie A. Napastnik, który w tym roku zadebiutował w reprezentacji Włoch, prowadzi w klasyfikacji najskuteczniejszych strzelców. Drugi w tym zestawieniu jest Cavani.
Poważnej kontuzji doznał w tym meczu Holender Nigel De Jong. Pomocnik Milanu zerwał ścięgno Achillesa i opuścił boisko już w 21. minucie. Nie wiadomo, czy piłkarz zagra jeszcze przed końcem trwającego sezonu.
16. kolejkę zakończą poniedziałkowe mecze Sampdorii Genua z Udinese oraz Bolonii z Lazio Rzym.