Martin Ruszkiewicz 09.01.2013

Sydney: Agnieszka Radwańska zagra o finał z Na Li

Agnieszka Radwańska spotka się z Na Li (nr 4.) w piątkowym półfinale turnieju WTA Tour na twardych kortach w Sydney (pula nagród 690 tys. dol.).
Agnieszka RadwańskaAgnieszka RadwańskaPAP/EPA/STEVE CHRISTO
  • Bohdan Tomaszewski o oczekiwaniach w stosunku do Agnieszki Radwańskiej (IAR)
  • Bohdan Tomaszewski o rywalkach Agnieszki Radwańskiej w Australian Open (IAR)

Będzie to ich dziewiąty pojedynek, a bilans jest korzystny dla chińskiej tenisistki 5-3.
Radwańska przedłużyła w środę do siedmiu meczów serię wygranych spotkań - i to bez straty seta - od początku sezonu, pokonując w ciągu godziny i 35 minut Włoszkę Robertę Vinci 6:4, 7:5.
Wieczorem Li miała spore problemy, żeby się uporać z Amerykanką Madison Keys, która do turnieju głównego przebiła się z eliminacji. Chinka wygrała ostatecznie 4:6, 7:6 (7-2), 6:2, po dwóch godzinach i 21 minutach walki.
Półfinalistki zapewniły sobie co najmniej 32 830 dolarów premii i 200 pkt do rankingu WTA Tour, w którym Polka jest czwarta, a Chinka - siódma. W piątek będą walczyć o czek na 62 300 dol. i 280 pkt.
Statystyki, poza kolejnością w klasyfikacji tenisistek, przemawiają na korzyść Li. Była lepsza we wszystkich czterech dotychczasowych meczach na twardej nawierzchni, na której straciła tylko jednego seta, w 2009 roku w meksykańskim Monterrey - 7:6 (7-5), 4:6, 6:0.
W ubiegłym sezonie wygrała trzykrotnie: w sierpniu w Montrealu 6:2, 6:1 i Cincinnati 6:1, 6:1, a w październiku w Pekinie 6:4, 6:2. Przed tą fatalną serią Polka zdołała tylko zwyciężyć w maju na ziemnym korcie w Stuttgarcie 3:6, 6:2, 6:3.
Poza tym Radwańska pokonała Chinkę dwukrotnie na trawie. Ale miało to miejsce cztery lata temu w Eastbourne - 3:1 i krecz rywalki oraz w wielkoszlemowym Wimbledonie 6:4, 7:5, gdzie w kolejnej edycji w 2010 roku przeciwnicze udał się rewanż 6:3, 6:2.
W drugim półfinale turnieju w Sydney wystąpi Dominika Cibulkova, która zaskakująco łatwo - 6:2, 6:1 - wyeliminowała deblową partnerkę Vinci i współliderkę rankingu WTA w grze podwójnej - Sarę Errani (nr 3.). Rywalką Słowaczki będzie Niemka o polskich korzeniach Angelique Kerber (nr 2.).