Martin Ruszkiewicz 12.01.2013

Chelsea goni czołówkę. Boruc na zero!

Artur Boruc zachował czyste konto, a jego Southampton pokonał na wyjeździe Aston Villę 1:0 w piłkarskiej ekstraklasie Anglii.
Fragment meczu Stoke City - Chelsea LondynFragment meczu Stoke City - Chelsea LondynPAP/EPA/PETER POWELL

32-letni Boruc wyszedł w podstawowym składzie Southampton po raz trzeci z rzędu. Przed dwoma tygodniami wystąpił w zremisowanym 1:1 ligowym starciu z Arsenalem Londyn Wojciecha Szczęsnego, a w ubiegły weekend w przegranym 1:5 meczu z innym londyńskim zespołem Chelsea w Pucharze Anglii.
W pierwszej połowie spotkania z Aston Villą nie miał zbyt wiele pracy. W drugiej rywale częściej zagrażali jego bramce. Kilkakrotnie zmusili go do interwencji, Polak zachował jednak czyste konto. Obronił m.in. strzały Belga Christiana Benteke oraz Irlandczyka Endy Stevensa.

Zwycięskiego gola dla Southampton zdobył w 34. minucie z rzutu karnego Rickie Lambert. Zespół Boruca odniósł piątą wygraną w tym sezonie i awansował na 15. miejsce w tabeli.

Chelsea goni czołówkę

Z czwartej na trzecia lokatę przesunęła się Chelsea, która w sobotę pokonała na wyjeździe Stoke City 4:0. Pierwsze dwa gole dla "The Blues" padły po samobójczych trafieniach skrzydłowego rywali Jonathana Waltersa. Irlandczyk dwukrotnie skierował piłkę do własnej bramki głową. W końcówce spotkania ten piłkarz mógł zdobyć honorowego gola dla Stoke, nie wykorzystał jednak jedenastki.

Pozostałe bramki uzyskali: strzałem z ponad 20 metrów Belg Eden Hazard oraz Frank Lampard z rzutu karnego. Ten drugi zdobył 194. gola dla Chelsea i jest drugi w klasyfikacji wszech czasów. Najskuteczniejszy w historii klubu jest Bobby Tambling - 202 trafienia.

Z trzeciego na czwarte miejsce spadł natomiast Tottenham Hotspur, który w sobotę niespodziewanie bezbramkowo zremisował w derbach Londynu z ostatnim w tabeli Queens Park Rangers na jego boisku.

W niedzielę dokończenie 22. kolejki. Lider Manchester United podejmuje Liverpool, a drugi w tabeli, jego lokalny rywal City zmierzy się na wyjeździe z Arsenalem Szczęsnego.