Tomasz Jaremczak 01.02.2013

Kowalczyk: nie jestem specjalistką w sprintach

- Taki występ oczywiście mnie w żaden sposób nie satysfakcjonuje - skomentowała swoją wpadkę podczas sprintu w Soczi Justyna Kowalczyk.
Justyna Kowalczyk na trasie sprintu techniką dowolną w zawodach PŚ w SocziJustyna Kowalczyk na trasie sprintu techniką dowolną w zawodach PŚ w SocziPAP/EPA/YURI KOCHETKOV
  • Aleksander Wierietielny, trener Justyny Kowalczyk, IAR

Zajęła dopiero 43. miejsce w eliminacjach sprintu techniką dowolną w zawodach Pucharu Świata w biegach narciarskich.

Amerykanka Kikkan Randall wygrała w Soczi bieg sprinterski techniką dowolną zaliczany do narciarskiego Pucharu Świata. Justyna Kowalczyk niespodziewanie odpadła już w eliminacjach i została sklasyfikowana na 43. miejscu.
Sprinty nie są mocną stroną Kowalczyk, a już szczególnie te rozgrywaną techniką dowolną. W tym sezonie w tej konkurencji Polka rywalizowała wcześniej dwukrotnie. W kanadyjskim Canmore była 21., a w szwajcarskim Val Muestair siódma.
Ostatni raz podopieczna Aleksandra Wierietielnego nie przebrnęła eliminacji sprintu blisko pięć lat temu. 27 lutego 2008 roku w Sztokholmie zajęła 36. miejsce.
Randall za to potwierdziła swoją dominację w tej konkurencji. Ubiegłoroczna zdobywczyni małej Kryształowej Kuli od początku kontrolowała przebieg finałowej rywalizacji. Druga była Francuzka Jean Aurore - 0,5 s straty, a trzecia Norweżka Celine Brun-Lie - 0,6.
W Soczi, która w przyszłym roku będzie gospodarzem zimowych igrzysk olimpijskich, zabrakło wielu czołowych zawodniczek, m.in. Norweżek Marit Bjoergen i Therese Johaug oraz Szwedki Charlotte Kalla. Dlatego w klasyfikacji generalnej PŚ nie nastąpiły większe zmiany. Narciarka z Kasiny Wielkiej wciąż pewnie zmierza po czwartą Kryształową Kulę. Drugą Johaug wyprzedza o 425 pkt, a siódmą Bjoergen o 810.
Okazję do rehabilitacji Kowalczyk będzie miała już w sobotę. Tego dnia zaplanowany jest bieg łączony.