Marcin Nowak 24.02.2013

Manchester City wygrał mecz na szczycie

Wicelider piłkarskiej ekstraklasy Anglii, broniący tytułu Manchester City pokonał na własnym boisku Chelsea Londyn 2:0 w 27. kolejce Premier League.
Yaya ToureYaya TourePAP/EPA/LINDSEY PARNABY

W drugim niedzielnym meczu Southampton, z Arturem Borucem w bramce, przegrało na wyjeździe z Newcastle United 2:4.
Manchester City odniósł pierwsze ligowe zwycięstwo w ostatnich czterech meczach. W poprzednich kolejkach przegrał z Southampton 1:3 oraz zremisował z Liverpoolem 2:2 i z Queens Park Rangers 0:0.
Manchester City rozkręcił się w drugiej połowie
Szesnastą w tym sezonie wygraną dały "The Citizens" gole reprezentanta Wybrzeża Kości Słoniowej Yaya Toure i Argentyńczyka Carlosa Teveza. Obie padły w końcowych 30 minutach. Goście, którzy ponieśli szóstą porażkę w sezonie, również mogli pokusić się o bramkę, jednak w 52. minucie rzutu karnego nie wykorzystał Frank Lampard.
Podopieczni Włocha Roberto Manciniego w 27 meczach zgromadzili 56 punktów. O siedem mniej ma trzecia Chelsea, a o 12 więcej zgromadził lider Manchester United, który w sobotę wygrał na wyjeździe z zamykającym tabelę Queens Park Rangers 2:0. Było to jego 22. w tym sezonie i czwarte z rzędu ligowe zwycięstwo.
Gole dla piłkarzy Szkota Alexa Fergusona, którzy są niepokonani od 15 spotkań, zdobyli brazylijski obrońca Rafael i walijski skrzydłowy Ryan Giggs. Ten drugi rozgrywał 999. mecz w seniorskiej karierze. W 41. minucie boisko opuścił Robin van Persie, który zderzył się z kamerzystą i doznał urazu biodra. Jak poinformował trener United, Holender powinien być gotowy do gry w rewanżowym meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów z Realem 5 marca (pierwszy mecz 1:1).
Ekipa Boruca musiała uznać wyższość rywali
Southampton Artura Boruca, które w poprzedniej kolejce sprawiło niespodziankę, wygrywając z Manchesterem City 3:1, w niedzielę nie zdołało odnieść kolejnego triumfu. "Święci" ulegli na wyjeździe Newcastle United 2:4.
Polak trzykrotnie skapitulował po strzałach rywali - Francuzów Moussy Sissoko oraz Yohana Cabaye z rzutu karnego, a także Senegalczyka Papissa Cisse. Ten ostatni popisał się efektownym uderzeniem z około 25 metrów, po wznowieniu gry z rzutu wolnego przez bramkarza Newcastle Roberta Elliota. Raz piłkę do bramki strzeżonej przez Boruca wpakował jego kolega z drużyny Holender Jos Hooiveld.
Dla Southampton, które zajmuje 16. miejsce w tabeli, trafiali Francuz Morgan Schneiderlin w 3. i Rickie Lambert w 50. minucie.
Arsenal podnosi się z kolan
Cały mecz w 27. kolejce rozegrał także inny polski bramkarz Wojciech Szczęsny. Jego Arsenal Londyn pokonał w sobotę u siebie Aston Villę 2:1, odnosząc pierwsze zwycięstwo w ostatnich trzech meczach. We wtorek przegrał bowiem na własnym stadionie z Bayernem Monachium 1:3 w pierwszym starciu 1/8 finału Ligi Mistrzów. Z kolei w ubiegły weekend, także u siebie, w 1/8 finału Pucharu Anglii, niespodziewanie uległ drugoligowemu Blackburn Rovers 0:1. Biorąc pod uwagę jednak tylko spotkania ligowe, była to trzecia z rzędu wygrana.
Trzy punkty zapewniły "Kanonierom", którzy pozostają na piątym miejscu w tabeli, bramki Hiszpana Santiego Cazorli - w 6. i 85. minucie. W międzyczasie trafienie dla rywali uzyskał Austriak Andreas Weimann. W tej sytuacji niezbyt pewnie zachował się Szczęsny. Wcześniej reprezentant Polski miał kilka dobrych interwencji.
- Podnieśliśmy się po dwóch niepowodzeniach. Zespół był trochę zdenerwowany, jednak skupiony od początku. W sumie to było zasłużone zwycięstwo i wprawiło nas w pogodniejszy nastrój - podsumował mecz trener Arsenalu Francuz Arsene Wenger.