Marcin Nowak 01.03.2013

Remis Lechii z Pogonią w derbach Pomorza

Lechia Gdańsk zremisowała na własnym boisku z Pogonią Szczecin 1:1 (1:0) w pierwszym spotkaniu 17. kolejki piłkarskiej T-Mobile Ekstraklasy.
Piłkarz Lechii Gdańsk Piotr Brożek (L) pokonuje z rzutu karnego Dusana Pernisa (12) z Pogoni Szczecin podczas meczu EkstraklasyPiłkarz Lechii Gdańsk Piotr Brożek (L) pokonuje z rzutu karnego Dusana Pernisa (#12) z Pogoni Szczecin podczas meczu EkstraklasyPAP/Jan Dzban

W tym spotkaniu arbiter nie tylko podyktował dwa rzuty karne, ale pokazał również trzy czerwone kartki.
W porównaniu do przegranego 0:3 ostatniego meczu w Lubinie z Zagłębiem trener Pogoni Artur Skowronek dokonał czterech zmian w podstawowym składzie. Jedna z nich, lewego obrońcy Przemysława Pietruszki, była wymuszona czwartą żółtą kartką.
W gronie czterech nowych zawodników znalazł się Wojciech Golla, który jednak na PGE Arenie Gdańsk długo sobie nie pograł. Już w 16 minucie pomocnik gości został zmieniony przez rezerwowego bramkarza, Słowaka Dusana Pernisa. Trener Skowronek zmuszony był dokonać tej roszady, bowiem pierwszy golkiper Pogoni Radosław Janukiewicz ukarany został w 13 minucie czerwoną kartką.
Do tej sytuacji doszło, gdy zdobywca bramki w inauguracyjnym spotkaniu rundy wiosennej z Polonią w Warszawie Piotr Wiśniewski otrzymał świetne podanie z głębi pola od Marcina Pietrowskiego i będą sam przed bramkarzem rywali został przez niego sfaulowany. Arbiter nie tylko odgwizdał rzut karny, ale jednocześnie pokazał czerwoną kartkę Janukiewiczowi.
W Lechii zabrakło już etatowego egzekutora "jedenastek" Abdou Traore, który odszedł z zespołu w przerwie zimowej. Reprezentant Burkina Faso wykorzystał w rundzie jesiennej cztery rzuty karne, a piątego zamienił na gola Ricardinho.
Trener Bogusław Kaczmarek nie wytypował jednak do tego strzału Brazylijczyka, tylko postanowił zaufać Piotrowi Brożkowi. A lewy obrońca gdańskiej drużyny nie zawiódł swojego szkoleniowca i ze stoickim spokojem, w stylu Czecha Antonina Panenki, pokonał Pernisa.
Od tej chwili gdańszczanie mieli momentami miażdżącą przewagę na boisku. Zawodnicy Lechii zawodzili jednak nie potrafiąc stworzyć dogodnej, stuprocentowej sytuacji do strzelenia bramki. Chaotyczne ataki podopiecznych Kaczmarka umiejętnie rozbijali też obrońcy portowego klubu.
Kiedy w 73. minucie Wiśniewski, za faul na środku boiska, dostał drugą żółtą kartkę, siły na boisku się wyrównały. Kiedy już wydawało się, że gospodarze dowiozą do końcowego gwizdka jednobramkowe zwycięstwo na pole karne Lechii wpadł Andradina i został sfaulowany przez Janickiego. Sędzia pokazał sprawcy czerwony kartonik. Brazylijczyk mocnym strzałem pod poprzeczkę wykorzystał rzut karny, choć bramkarz Lechii musnął palcami piłkę.
W drugiej połowie meczu na trybunie zajmowanej przez kibiców Pogoni wybuchło ok. 20 petard. Mimo apeli spikera o zachowanie spokoju za bramką golkipera Lechii co chwila słychać było detonacje jak na poligonie wojskowym. Fani gości odpalali też race świetlne.

Lechia Gdańsk - Pogoń Szczecin 1:1 (1:0)
Bramki: 1:0 Piotr Brożek (17-karny), 1:1 Edi Andradina (90+4-karny).
Żółta kartka - Lechia Gdańsk: Deleu, Rafał Janicki, Piotr Wiśniewski. Pogoń Szczecin: Hernani, Emil Noll, Peter Hricko, Maksymilian Rogalski, Adam Frączczak. Czerwona kartka za drugą żółtą - Lechia Gdańsk: Piotr Wiśniewski (73), Rafał Janicki (90+3). Czerwona kartka - Pogoń Szczecin: Radosław Janukiewicz (13).
Sędzia: Tomasz Wajda (Żywiec). Widzów 12 060.
Lechia Gdańsk: Michał Buchalik - Deleu, Rafał Janicki, Jarosław Bieniuk, Piotr Brożek - Łukasz Kacprzycki (56. Mateusz Machaj), Łukasz Surma, Marcin Pietrowski, Ricardinho (90+2. Kacper Łazaj), Piotr Wiśniewski - Paweł Buzała (81. Mohammed Rahoui).
Pogoń Szczecin: Radosław Janukiewicz - Peter Hricko, Maciej Dąbrowski, Hernani, Emil Noll - Takuya Murayama, Wojciech Golla (16. Dusan Pernis), Maksymilian Rogalski, Takafumi Akahoshi, Robert Kolendowicz (28. Adam Frączczak) - Donald Djousse (73. Edi Andradina).