Marcin Nowak 30.05.2013

Ekstraklasa: GKS Bełchatów - Jagiellonia Białystok. Bełchatów z niewielką szansą na utrzymanie

GKS Bełchatów zremisował u siebie z Jagiellonią Białystok 1:1 (0:0) w spotkaniu 29. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy.
GKS Bełchatów - Jagiellonia BiałystokGKS Bełchatów - Jagiellonia Białystok PAP/Grzegorz Michałowski

Relacja NA ŻYWO ze wszystkich spotkań przedostatniej kolejki Ekstraklasy

Przed godziną 18 nad stadionem przeszła burza. W kilkanaście minut boisko zostało zalane. Ogromne kałuże utworzyły się pod bramkami. Niewiele lepiej było w innych sektorach murawy.
Gdy kilka minut po planowanym terminem rozpoczęcia gry sędzia Paweł Raczkowski wyszedł z piłką sprawdzić stan murawy, okazało się, że ta w wielu miejscach nawet nie odbija się od podłoża. Arbiter podjął decyzję o przesunięciu początku spotkania na godz. 18.45, a kwadrans wcześniej ponownie skontrolował stan murawy, na której służby porządkowe usuwały wodę. Pracę utrudniał im padający wciąż deszcz. Ostatecznie mecz się rozpoczął, ale ze sporym opóźnieniem.
W pierwszej połowie na boisku rządził przypadek. Zawodnicy obu drużyn zamiast na konstruowaniu akcji musieli się skupiać na utrzymywaniu równowagi i próbach opanowania piłki, która albo niespodziewanie dostawała poślizgu, albo zatrzymywała się w wodzie. W takich warunkach żadna z drużyn nie stworzyła większego zagrożenia pod bramką przeciwnika.
Po zmianie stron gra toczyła się w nieco lepszych warunkach. Przestał padać deszcz, co przyspieszyło osuszanie boiska przez drenaż. W przerwie służby porządkowe usunęły też część wody tworzącej kałuże pod bramkami.
Również w przerwie trener PGE GKS Kamil Kiereś zdecydował się dokonać zmiany w składzie i ustawieniu swojego zespołu. Napastnika Bartłomieja Bartosiaka zastąpił defensywny pomocnik Patryk Rachwał, a do ataku został przesunięty Szymon Sawala, który w 55. minucie wpisał się na listę strzelców. Sfinalizował on głową doskonałą akcję Łukasza Madeja, który uciekł rywalom lewą stroną boiska i sprzed linii końcowej dokładnie dośrodkował przed bramkę Jagiellonii.
W doliczonym czasie gry gospodarze stracili pewne wydawałoby się zwycięstwo. Jagiellonia doprowadziła do remisu pa akcji dwóch rezerwowych, którzy na boisku pojawili się kilka minut przed końcem regulaminowego czasu gry.
Po dośrodkowaniu Adama Dźwigały błąd popełnił Emilijus Zubas nie trafił w piłkę, ta spadła przed biegnącymi do niej Raulem Gonzalezem i Euzebiuszem Smolarkiem. Obrońca gospodarzy przewrócił się, a Smolarek zatrzymał się w błocie, dzięki czemu chwile później bez problemów z bliska strzelił do pustej bramki i ustalił wynik na 1:1.

PGE GKS Bełchatów - Jagiellonia Białystok 1:1 (0:0)