Piotr Grabka 01.06.2013

1. liga: faworyci do awansu solidarnie pogubili punkty

Zawisza Bydgoszcz, Termalica Bruk-Bet Nieciecza, Cracovia Kraków i Flota Świnoujście nadal mają szansę na awans do piłkarskiej ekstraklasy. Pierwszym dwóm zespołom w ostatniej kolejce 1. ligi wystarczą remisy. W sobotę nikt z czołowej czwórki nie wygrał.
Mecz Zawiszy Bydgoszcz z Flotą ŚwiniujścieMecz Zawiszy Bydgoszcz z Flotą ŚwiniujściePAP/Tytus Żmijewski

Liderem pozostaje Zawisza, który zremisował w sobotę u siebie z Flotą 2:2. Jeszcze na kilka minut przed końcowym gwizdkiem sędziego gospodarze prowadzili 2:1 po bramkach Sebastiana Zalepy i Piotra Petasza. Do wyrównania na 2:2 doprowadził w 89. minucie Arkadiusz Aleksander.
Ekipa z Bydgoszczy w ostatniej kolejce zmierzy się z Polonią Bytom, która już o nic nie walczy i w przyszłym sezonie zagra w 2. lidze.
W dobrej sytuacji jest również Termalica. Drużyna z Niecieczy w sobotę również wywalczyła zaledwie jeden punkt w starciu z Olimpią Grudziądz (1:1) i też może mówić o pechu. Na prowadzenie zespół z Niecieczy wyprowadził w 49. minucie Jakub Biskup. Wyrównał w trzeciej minucie doliczonego czasu gry Michał Wróbel.
Jeśli zatem Termalica marzy o ekstraklasie musi zdobyć punkt w meczu z Flotą. Jeśli przegra, a Cracovia triumfuje nad Miedzią Legnica, to rzutem na taśmę właśnie krakowianie powrócą do ekstraklasy.
Również Flota ma jeszcze minimalne szanse na awans. Musi jednak wygrać z Termaliką 4:0 i jeszcze liczyć na brak zwycięstwa Cracovii.
Na dole tabeli już wszystko jest jasne. Z 1. ligą żegnają się Okocimski Brzesko, Warta Poznań, Polonia Bytom i ŁKS Łódź, który wycofał się w trakcie sezonu z rozgrywek.