Martin Ruszkiewicz 12.06.2013

Brazylia 2014: blamaż Duńczyków w Kopenhadze

Dania sensacyjnie przegrała w Kopenhadze z Armenią 0:4 w meczu grupy B eliminacji piłkarskich mistrzostw świata. W ubiegły piątek Ormianie niespodziewanie ulegli u siebie Malcie 0:1.
Dania - ArmeniaDania - ArmeniaPAP/EPA/JENS NOERGAARD LARSEN

Koszmar gospodarzy zaczął się już w 27. sekundzie gry, gdy gola strzelił napastnik Spartaka Moskwa Jura Mowsisjan, po fatalnym błędzie obrońcy Simona Kjaera. W 19. minucie Kjaer znów zawinił przy bramce Arasa Oezbiliza. Pierwsza połowa zakończyła się sensacyjnym wynikiem 0:2.

Po zmianie stron zdruzgotani kibice nie zobaczyli lepszej gry Duńczyków. Trwał za to w najlepsze festiwal Ormian. W 59. minucie prowadzenie podwyższył Mowsisjan, zaś czwartego gola, przy ironicznym aplauzie publiczności, wbił zawodnik Szachtara Donieck Henrich Mchitarjan.

Duńczykom pozostała praktycznie walka o drugie miejsce z Bułgarami i Czechami, do których tracą cztery oraz trzy punkty. Włochów, mających przewagę ośmiu punktów, drużyna Olsena już raczej nie doścignie.

Ormianie wyrównali we wtorek swój rekord wysokości wygranej w meczu o punkty. Po 4:0 pokonali wcześniej Słowację i Andorę.

Dania - Armenia 0:4 (0:2)

Bramki: Jura Mowsisjan (1, 59), Aras Oezbiliz (19), Henrich Mchitarjan (82). Sędzia: Aleksiej Nikołajew (Rosja).

Dania: Stephan Andersen; Niki Zimling (28. Nicklas Pedersen, 53. Simon Christoffersen), Simon Kjaer, Andreas Bjelland (46. Jores Okore), Simon Poulsen; Lars Jacobsen, William Kvist, Christian Eriksen; Michael Krohn-Dehli, Dennis Rommedahl, Andreas Cornelius.

Armenia: Roman Berezowski; Kamo Howhannisjan, Warazdat Harojan, Robert Arzumanjan, Waleri Aleksanjan; Aras Oezbiliz (90+1. Sargis Adamjan), Karlen Mkrtczjan, Artur Jedigarjan (88. Marcos Pinheiro); Geworg Gazarjan; Jura Mowsisjan (84. Artur Sarkisow), Henrich Mchitarjan.

Wyniki wtorkowych meczów i tabele grup strefy europejskiej eliminacji piłkarskich MŚ: