Aneta Hołówek 17.08.2013

Premier League: Arsenal potknął się na starcie sezonu. Nogę podstawiła Aston Villa

Od porażki 1:3 z Aston Villa rozpoczął sezon piłkarskiej ekstraklasy Anglii Arsenal Londyn. Cały mecz rozegrał Wojciech Szczęsny, który sprokurował, a potem obronił rzut karny. Wygraną 1:0 z West Bromwich Albion odniósł zespół Artura Boruca Southampton.
W akcji bramkarz Arsenalu, Wojciech Szczesny (w środku)W akcji bramkarz Arsenalu, Wojciech Szczesny (w środku) EPA/TOM HEVEZI

"Kanonierzy" dobrze rozpoczęli, obejmując prowadzenie już w 6. minucie, po golu Francuza Olivera Giroud. Później było już tylko gorzej.
W 19. minucie Szczęsny sfaulował w polu karnym Gabriela Agbonlahora, za co sędzia podyktował jedenastkę. Polak obronił wprawdzie strzał z 11 metrów Christiana Benteke, jednak przy dobitce Belga był już bezradny. Ten sam zawodnik w drugiej połowie ponownie wykonywał rzut karny. Tym razem był jednak skuteczny, dając gościom z Birmingham prowadzenie. W 85. minucie kolejnego gola dla gości zdobył Hiszpan Antonio Luna. Arsenal grał już wtedy w osłabieniu - w 67. minucie drugą żółta kartkę za faul na Austriaku Andreasie Weimannie otrzymał Francuz Laurent Koscielny.
W 33. minucie Szczęsny popełnił błąd, wybijając niedokładnie piłkę przed polem karnym. Dopadł do niej Ashley Westwood i oddał strzał z około 30 metrów, Polak zdołał jednak wrócić i go obronić. Z ławki rezerwowych mecz oglądał Łukasz Fabiański.
Całe spotkanie w inauguracyjnej kolejce rozegrał także Boruc. Polak zachował czyste konto, a jego zespół Southampton wygrał na wyjeździe z West Bromwich Albion 1:0. Zwycięstwo dał "Świętym" gol Rickiego Lamberta z rzutu karnego w 90. minucie.
W innym sobotnim meczu Liverpool pokonał na własnym stadionie Stoke City 1:0, po trafieniu Daniela Sturridge'a w 37. minucie. Bohaterem gospodarzy został jednak sprowadzony latem z Sunderlandu belgijski bramkarz Simon Mignolet, który w końcówce obronił rzut karny wykonywany przez Jonathana Waltersa.
Liverpool grał bez Urugwajczyka Luisa Suareza, odbywającego karę 10 meczów zawieszenia za ugryzienie obrońcy Chelsea Londyn Serba Branislava Ivanovica.
Porażkę 0:2 z West Ham United zanotował na wyjeździe beniaminek Cardiff City.