Martin Ruszkiewicz 21.09.2013

Agnieszka Radwańska w finale turnieju w Seulu. "Isia" powalczy o 13. tytuł

Agnieszka Radwańska stanie w niedzielę przed szansą zdobycia 13. tytułu w turnieju rangi WTA Tour, tym razem na twardych kortach w Seulu (z pulą nagród 500 tysięcy dolarów).
Agnieszka RadwańskaAgnieszka Radwańska PAP/EPA/JEON HEON-KYUN

Polka po raz 18. w karierze, a czwarty w tym roku wystąpi w finale turnieju tenisowego. Do tej pory triumfowała 12 razy. Ostatni raz doszła do tej fazy zawodów 28 lipca w amerykańskim Stanford, gdzie przegrała ze Słowaczką Dominiką Cibulkovą 6:3, 4:6, 4:6.

W styczniu Radwańska dwukrotnie wygrała turnieje na kortach twardych - w Auckland i Sydney.

W Seulu czwarta tenisistka świata spotka się z Rosjanką Anastazją Pawliuczenkową (32. w rankingu WTA). Dotychczas obie zawodniczki grały ze sobą trzykrotnie. Dwa razy lepsza okazała się Radwańska. Po raz ostatni w niedawnym wielkoszlemowym turnieju US Open, gdy 30 sierpnia w 3. rundzie wygrała z Rosjanką 6:4, 7:6 (7-1).

Wśród osiągnięć Polki jest jedyny w dotychczasowej karierze występ w finale imprezy zaliczanej do Wielkiego Szlema, zarządzanego przez Międzynarodową Federację Tenisową (ITF). Osiągnęła go w lipcu ubiegłego roku, na trawiastej nawierzchni w Wimbledonie. Przegrała w trzech setach z Amerykanką Sereną Williams.

Pierwszy tytuł Radwańska wywalczyła na twardych kortach w Sztokholmie w lipcu 2007 roku, a w następnym sezonie, na tej samej nawierzchni, zwyciężyła w tajlandzkiej miejscowości Pattaya. Później na korcie ziemnym w Stambule oraz na trawie w Eastbourne.

Od czerwca 2008 roku nastąpiła trwająca ponad trzy lata przerwa w triumfach, którą przerwała w sierpniu 2011 roku na cementowych kortach w amerykańskim Carlsbadzie. Potem w październiku dorzuciła jeszcze wygrane - również na "betonie" - w Tokio i Pekinie.

W poprzednim sezonie odniosła trzy zwycięstwa, w tym dwa na twardych kortach, w lutym w Dubaju i miesiąc później w Miami. Natomiast w maju była też najlepsza na ziemnej nawierzchni w Brukseli. Później odnotowała już tylko dwie porażki finałowe - w Wimbledonie i Tokio. Za to w październiku przeszła fazę grupową, zanim odpadła w półfinale kończącego rywalizację turnieju masters - WTA Championships w Stambule (przegrała z Sereną Williams).

Osiągnięcia Agnieszki Radwańskiej:

zwycięstwa w turniejach (12) -

Sztokholm (2007, kort twardy, pula nagród 220 tys. dol.)
Pattaya (2008, kort twardy, pula nagród 220 tys. dol.)
Stambuł (2008, kort ziemny, pula nagród 220 tys. dol.)
Eastbourne (2008, kort trawiasty, pula nagród 220 tys. dol.)
Carlsbad (2011, kort twardy,  pula nagród 721 tys. dol.)
Tokio (2011, kort twardy, pula nagród 2,05 mln dol.)
Pekin (2011, kort twardy, pula nagród 4,5 mln dol.)
Dubaj (2012, kort twardy, pula nagród 2 mln dol.)
Miami (2012, kort twardy, pula nagród 4,828 mln dol.)
Bruksela (2012, kort ziemny, pula nagród 637 tys. dol.)
Auckland (2013, kort twardy, pula nagród 235 tys. dol.)
Sydney (2013, kort twardy, pula nagród 690 tys. dol.)

finały turniejów (6) -

Pekin (2009, kort twardy, pula nagród 4,5 mln dol.)
Carlsbad (2010, kort twardy, pula nagród 721 tys. dol.)
Tokio (2012, kort twardy, pula nagród 2,1 mln dol.)
Wimbledon (2013, kort trawiasty, Wielki Szlem)
Stanford (2013, kort twardy, pula nagród 795 tys. dol.)
Seul (2013, kort twardy, pula nagród 500 tys. dol.) - finał w niedzielę

masters - WTA Championships -

Stambuł (2012, kort twardy) - 1/2 finału

osiągnięcia w Wielkim Szlemie -

Australian Open - 1/4 finału (2008, 2011, 2012, 2013)
Roland Garros   - 1/4 finału (2013), 1/8 finału (2008, 2009, 2011)
Wimbledon       - finał (2012), 1/2 finału (2013), 1/4 finału (2008, 2009), 1/8 finału (2010)
US Open         - 1/8 finału (2007, 2008, 2012, 2013)