Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Beata Krowicka 07.10.2013

Zgon na mecie Biegnij Warszawo. Prokuratura wszczęła śledztwo

Według organizatora mężczyzna, który zasłabł po wyścigu Biegnij Warszawo został od razu zabrany do karetki. Tymczasem świadkowie twierdzą, że bardzo długo czekał on na właściwą pomoc. Biegacz zmarł.
Uczestników rywalizują na dystansie 10 km podczas zawodów Biegnij Warszawo w stolicyUczestników rywalizują na dystansie 10 km podczas zawodów Biegnij Warszawo w stolicyPAP/Leszek Szymański
Posłuchaj
  • Jest śledztwo w sprawie śmierci biegacza na mecie Biegnij Warszawo (IAR)
Czytaj także
Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście wszczęła śledztwo w sprawie śmierci biegacza podczas niedzielnego biegu w Warszawie.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Przemysław Nowak mówi, że śledczy sprawdzą najpierw to, czy biegaczowi udzielono odpowiedniej opieki medycznej. Jeśli tak, to prokuratura uzna, że zabezpieczenie medyczne biegu było wystarczające. W przeciwnym razie zostaną wyciągnięte konsekwencje wobec winnych zaniechania.

Prokuratorzy będą przesłuchiwać w tej sprawie między innymi świadków zdarzenia i organizatorów biegu. Śledczy zlecą także sekcję zwłok zawodnika, aby dokładnie ustalić przyczynę jego śmierci.
W niedzielę na mecie zmarł jeden z uczestników biegu, trzech innych biegaczy zabrano do szpitala.
Biegacz zasłabł tuż po przekroczeniu linii mety. Organizatorzy zapewniają, że w została podjęta natychmiastowa reanimacja.
Sławomir Rykowski, rzecznik imprezy Biegnij Warszawo, z całą stanowczością powtarza, że na mecie biegu znajdowała się karetka, która natychmiast zabrała mężczyznę do szpitala. Na antenie TVP Info Rykowski zapewniał, że zabezpieczenie medyczne było ponadprzeciętne.

Zabezpieczenie medyczne, które przygotowaliśmy jako organizator Biegnij Warszawo, ponad dwukrotnie przewyższało standardy wymagane przy tego typu imprezach – zapewnił w TVP Info Stanisław Rykowski. Dodał, że na trasie biegu znajdowały się cztery karetki. Na mecie niedzielnego biegu doszło jednak do tragedii - zmarł 37-letni mężczyzna.

Innego zdania są świadkowie. Reporterzy TVP Info dotarli do kobiety, która kręciła przy mecie film w oczekiwaniu na przyjaciółkę biorącą udział w wyścigu. Twierdzi ona, że karetka na mecie rzeczywiście była, ale zabrała innego mężczyznę, który zasłabł. Ten, który zmarł później zmarł, czekał na karetkę bardzo długo.

Według relacji kobiety pomocy poszkodowanemu udzielali wprawdzie sanitariusze, ale nie byli oni wyposażeni w żaden sprzęt.

W imprezie Biegnij Warszawo wzięło udział 15 tys. osób. W niedzielę wystartowali oni w biegu na 10 km, którego trasa przebiegała ulicami Warszawy.

Sport to zdrowie?

Po tragicznym zdarzeniu, jakie miało miejsce w czasie dużej sportowej imprezy, rozgorzała dyskusja o tym, czy bieganie to sport dla każdego. - Biegajmy z rozsądkiem i miejmy świadomość swoich możliwości - apeluje lekarz Piotr Celnik.
Lekarz mówi, że przygotowanie do dużego wysiłku to kluczowa sprawa. Polega ono na odpowiednim przeprowadzeniu treningu. Bardzo ważną kwestią jest odpowiednia dieta. Przed biegiem trzeba zjeść lekki posiłek, wypić odpowiednią ilość płynów w tym elektrolitów. Należy być także wyspanym i wypoczętym.
Po niedzielnej tragedii pojawiły się głosy, że być może zawodnicy przed startem powinni kontrolnie się badać. Doktor Piotr Celnik mówi, że ten pomysł jest bardzo rozsądny. - Raz do roku, czy przed samym biegiem robić podstawowe badania. Zrobić EKG, czy rentgen klatki piersiowej. Przydałoby się też USG jamy brzusznej, badania krwi, morfologia. Trzeba sprawdzić poziom cukru. Chodzi i to, żeby po prostu o siebie zadbać..

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, TVP Info, bk