Martin Ruszkiewicz 12.10.2013

Brazylia 2014: Anglia - Czarnogóra. Anglia rozbiła Czarnogórę

Reprezentacja Anglii wygrała 4:1 na Wembley z Czarnogórą w ramach eliminacji mistrzostw świata 2014. Anglicy nie są jeszcze pewni awansu po zwycięstwie Ukrainy z Polską.
Debiutant Andros Townsend strzelił bramkę w meczu Anglii z CzarnogórąDebiutant Andros Townsend strzelił bramkę w meczu Anglii z CzarnogórąPAP/EPA/ANDY RAIN

Anglia spotkała się z Czarnogórą po raz czwarty w historii i zanotowała pierwsze zwycięstwo. Wcześniejsze starcia kończyły się remisami. W pierwszym w kwalifikacjach brazylijskiego mundialu w Czarnogórze było 1:1. W poprzednich, w eliminacjach Euro 2012 - w Londynie 0:0, a w Podgoricy - 2:2.
Gospodarze od początku mieli na Wembley przewagę, nie potrafili jednak udokumentować jej zdobyciem bramki. Stworzyli wprawdzie kilka groźnych sytuacji - strzelali m.in. kapitan Steven Gerrard, inny gracz Liverpoolu Daniel Sturridge oraz Danny Welbeck z Manchesteru United, jednak zespół Czarnogóry wychodził z opresji obronną ręką.
W 40. minucie w dobrej sytuacji znalazł się Wayne Rooney, z ostrego kąta trafił jednak w słupek. Napastnik Manchesteru United poprawił się w drugiej połowie. W 49. minucie z kilku metrów dobił strzał z dystansu Danny'ego Welbecka, odbity przez czarnogórskiego bramkarza Vukasina Poleksica. Niespełna kwadrans później było już 2:0, po samobójczym trafieniu Branko Boskovica. Trzeciego gola w 78. minucie zdobył debiutujący w reprezentacji Andros Townsend. Pomocnik Tottenhamu Hotspur popisał się uderzeniem z ponad 20 metrów. W doliczonym czasie czwarte trafienie dołożył z kolei Sturridge, który wykorzstał rzut karny, podyktowany za faul na nim obrońcy Gaziantepsporu Ivana Kecojevica.
Czarnogóra stworzyła sobie kilka sytuacji dopiero po przerwie. Wykorzystała tylko jedną. W 71. minucie uczynił to napastnik FC Seul Dejan Damjanovic, który odbił stopą piłkę strzeloną przez Fatosa Beciraja z Dinama Zagrzeb. Wcześniej w poprzeczkę trafił występujący na co dzień w Manchesterze City Stevan Jovetic.
Anglia jest jedynym niepokonanym zespołem w grupie H. W dziewięciu meczach zgromadziła 19 punktów, notując pięć wygranych oraz cztery remisy i jest liderem. Cztery zwycięstwa odniosła nad uznawanymi za najsłabsze w tej grupie Mołdawią i San Marino. We wtorek zmierzy się, także na Wembley, z Polską.

Anglia - Czarnogóra 4:1 (0:0)

Bramki: 1:0 Rooney (49.), 2:0 Bosković (62 - samobójcza), 2:1 Demjanović (71) 3:1 Townsend (78), Sturridge (90+2)

Anglia: Hart,  Walker,  Baines,  Gerrard,  Cahill,  Jagielka,  Townsend,  Lampard,  Sturridge,  Rooney,  Welbeck.

Czarnogóra: Poleksić, Pavicević, Savić, Volkov, Kecojević, Jovanović, Zverotić, Drincić, Bosković, Jovetić, Damjanović.

Po ośmiu kolejkach eliminacji w tabeli grupy H prowadzi Anglia z 16 pkt, Ukraina z 15 pkt zajmuje drugie miejsce, a trzecie, z identycznym dorobkiem, Czarnogóra. Czwarta z 13 pkt jest Polska. Wszystkie cztery zespoły mają jeszcze szanse na awans do mundialu w Brazylii

Początek meczu Anglia - Czarnogóra w piątek 11 października o godz. 21.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

15 października: Anglia - Polska, Czarnogóra - Mołdawia, San Marino - Ukraina

Na transmisję z meczu Ukraina - Polska zapraszamy do radiowej Jedynki od godziny 20. Na stanowisku komentatorskim zasiądzie Andrzej Janisz.