Aneta Hołówek 09.11.2013

ATP World Tour Finals: Król Roger pokazał klasę. Federer - Nadal w półfinale

Roger Federer awansował do półfinału turnieju ATP World Tour Finals (z pulą nagród 6 mln funtów) zamykającego sezon tenisistów. Szwajcar pokonał Argentyńczyka Juana Martina del Potro 4:6, 7:6 (7-2), 7:5 w swoim ostatnim meczu grupy B.

W niedzielnym półfinale zmierzy się z Rafaelem Nadalem. W drugim meczu o awans do prestiżowego finału zagrają Szwajcar Stanislas Wawrinka, który zajął drugie miejsce w grupie A i Novak Djokovic (2.). Serb wieczorem rozegra jeszcze ostatni mecz w grupie B z Francuzem Richardem Gasquetem (8.).
Spotkanie Federera z del Potro było emocjonujące i miało niespodziewany przebieg. Początek należał do Argentyńczyka, który w pierwszym secie dwukrotnie przełamał serwis rywala. Szwajcar grał jednak z gemu na gem lepiej, mimo że przegrał pierwszego seta 4:6.
W drugim i trzecim secie powtórzyła się historia z pierwszego. Del Potro ponownie przełamał serwis 17-krotnego zwycięzcy turniejów Wielkiego Szlema, ale Federer za każdym razem podnosił się. W drugiej partii wygrał tie-break 7-2, a trzecią, w której przegrywał 0:3, zwyciężył 7:5, kończąc mecz asem serwisowym.
Szwajcar po raz kolejny awansował do półfinału ATP World Tour Finals - w 11 poprzednich latach nie udało mu się to jedynie w 2008 roku.
Także wieczorem (godz. 19) Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski walczyć będą o awans do półfinału. Ich rywalami będą bliźniacy Bob i Mike Bryanowie, liderzy klasyfikacji, którzy już we wrześniu zapewnili sobie pierwsze miejsce w niej na koniec sezonu oraz prawo gry w londyńskiej O2 Arena. Będzie to 23. spotkanie Polaków z Amerykanami. Bilans dotychczasowych jest korzystny dla tenisistów z USA 15-7.
Zwycięzcy awansują do półfinału z drugiego miejsca w grupie A. Pierwsze zapewnili sobie Chorwat Ivan Dodig i Brazylijczyk Marcelo Melo po triumfie nad deblem pakistańsko-holenderskim Aisam-ul-Haq Qureshi, Jean-Julien Rojer. Była to ich trzecia wygrana w Londynie.
Fyrstenberg i Matkowski po raz szósty występują w turnieju masters. Przed dwoma laty uzyskali najlepszy wynik, awansując do finału. Doznali w nim porażki z Białorusinem Maksem Mirnym i Kanadyjczykiem Danielem Nestorem. Wcześniej w latach 2008 (jeszcze w Szanghaju) i 2010 (już w Londynie) odpadali rundę wcześniej.
W ATP World Tour Finals, który już po raz piąty rozgrywany jest w londyńskiej O2, występuje ośmiu najlepszych tenisistów sezonu oraz osiem czołowych debli. W obu rywalizacjach uczestnicy są podzieleni na dwie grupy, z których awans do półfinału dają dwa pierwsze miejsca w tabeli.