Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 10.03.2015

Komu przekazać 1 procent podatku?

Z każdym rokiem przybywa Polaków wspierających organizacje pożytku publicznego (OPP) w swoim zeznaniu podatkowym. Jednak podatnicy często nie wiedzą, komu przekazują pieniądze. – Im większy koszt pracy administracji, tym bardziej powinniśmy być ostrożni – przestrzegała w Polskim Radiu 24 Dorota Pieńkowska, specjalista ds. organizacji pozarządowych.
Polacy dalej mają problem z rozdysponowaniem swojego 1 proc. podatku.Polacy dalej mają problem z rozdysponowaniem swojego 1 proc. podatku.flickr.com/rachel a. k.
Posłuchaj
  • 10.03.15 Dorota Pieńkowska: „Podatnicy nie zastanawiają się zbytnio, czym tak naprawdę zajmuje się dana organizacja i jak to robi (…)”

Na przekazanie 1 procenta podatku decyduje się 12 milionów Polaków, czyli blisko połowa podatników. W zeszłym roku z tego tytułu 8425 organizacji uzyskało ponad 508 mln zł. Dorota Pieńkowska wskazała w Polskim Radiu 24, że najwięcej pieniędzy trafia do organizacji pozarządowych działających na terenie dużych miast.

– Najwięcej organizacji pożytku publicznego działa na terenie Mazowsza, a konkretnie w Warszawie. Potem dopiero znajduje się województwo śląskie i małopolskie. Przy czym chodzi tu głównie o PKB, które jest największe właśnie w dużych miastach – wyjaśniała ekspert ds. organizacji pozarządowych.

Gość PR24 zwróciła uwagę, że podatnicy często nie są świadomi, jakim organizacjom przekazują 1 procent podatku.

– Organizacje często zamieszczają przy formularzu rozliczenia PIT okno z możliwością przekazania 1 procenta na ich rzecz. Często podatnicy nie zastanawiają się, czym tak naprawdę zajmuje się dana organizacja i jak to robi – powiedziała Dorota Pieńkowska.

Ekspert dodała, że trzeba zachować szczególną ostrożność w chwili, gdy zbyt duży procent wpływów jest przeznaczany na pokrycie tzw. kosztów działalności danej organizacji.

– Myślę, że 30 proc. jest dopuszczalną granicą proporcji między kosztami programowymi, a kosztami związanym z obsługą realizacji założeń programowych. Im większy koszt działania administracji, tym bardziej powinniśmy być ostrożni – mówiła Dorota Pieńkowska.

Polskie Radio 24/gm

tagi: