Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 03.04.2014

Prywatyzacja uzdrowi szpitale?

Strach Polaków przed prywatyzacją szpitali jest wszechobecny. Polski pacjent jest też przekonany, że w sprywatyzowanym szpitalu będzie musiał zapłacić za leczenie.
Prywatyzacja uzdrowi szpitale?flickr/Grégory Tonon
Posłuchaj
  • 03.04.14. Marek Kutarba „Zdaniem lekarza jest dbanie o dobro pacjenta (...)"

Część polityków od lat przekonuje, że prywatyzacja szpitali to złe rozwiązanie. Negatywnymi skutkami tego procesu jest ograniczenie oferty leczniczej i pogorszenie usług medycznych wykonywanych przez te podmioty.

Strach się bać

Polacy boją się przede wszystkim wysokich kosztów i spadku dostępności leczenia, dlatego uważają, że pacjenci stracą na prywatyzacji szpitali. Czy potencjalni pacjenci mogą czuć się jeszcze bezpiecznie?

- W przypadku służby zdrowia prywatne czy półprywatne finansowanie w dużej mierze pochodzi ze środków publicznych czyli ze składek, które przekazujemy do NFZ. Następnie fundusz rozdziela je w formie kontraktów. Te podmioty działają inaczej w przypadku kontraktowania zleceń i zakupów - podkreślił Marek Kutarba, redaktor naczelny  tygodnika „Biznes i  Prawo”.

Prywatne obawy pacjentów

Pacjenci obawiają się prywatyzację szpitali, gdyż wychodzą z założenia, że w szpitalach za usługi medyczne trzeba będzie płacić. W większości przypadków prywatyzacja dzieli koszty zadłużenia między podmiot nabywający, a samorząd.

- Obawy są niesłuszne, bo pacjenci nie płacą za usługi w sprywatyzowanych szpitalach. Teoretycznie jako pacjenci do niczego się nie dokładamy się chyba, że musimy zapłacić za coś dodatkowego  - dodał Marek Kutarba.

PR24/ Paulina Olak