Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 19.05.2014

Niepopularne "Mieszkanie dla Młodych”

Kolejny po programie „Rodzina na swoim” rządowy projekt wspomagający finansowanie zakupu nieruchomości, nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem. Inicjatywa „Mieszkanie dla Młodych” nie spełnia pokładanych w niej oczekiwań.
Niepopularne Mieszkanie dla Młodychflickr/Jason. Tabarias
Posłuchaj
  • 19.05.14 Jarosław Sadowski: „Nie ma zbyt wielu lokali spełniających wymagania programu (…)”

Dane Banku Gospodarstwa Krajowego nie są optymistyczne. W ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” w bieżącym roku do wykorzystania zostało jeszcze 82 procent zaplanowanego budżetu.

- Trzeba pamiętać, że znalezienie mieszkania spełniającego określone w projekcie parametry nie wystarczy. Klienci banków komercyjnych muszą także posiadać zdolność kredytową – mówiła w Polskim Radiu 24 Hanna Egert, Bank Gospodarstwa Krajowego.

Główny zarzut

Program „Mieszkanie dla Młodych” nie cieszy się popularnością wśród potencjalnych klientów, ponieważ dopuszczalny limit cen mieszkań jest  w wielu miastach zbyt niski.

- Na rynku nie ma zbyt wielu lokali spełniających wymagania programu. Warszawa jest jednym z miast, w których możliwy jest zakup nieruchomości tylko w mało atrakcyjnych dzielnicach – tłumaczył Jarosław Sadowski, Związek Firm Doradztwa Finansowego.

Jednym z miast, w których możliwy jest zakup atrakcyjnej nieruchomości w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” jest Łódź.

Słuszna inicjatywa

Choć eksperci wobec programu „Mieszkanie dla Młodych” mają zastrzeżenia, sama idea projektu jest dobra.

- Każda inicjatywa, która wspomaga finansowanie zakupu nieruchomości jest słuszna. Jednak projekt „Mieszkanie dla Młodych” dotyczy wyłącznie mieszkań pochodzących z rynku pierwotnego – wspomaga więc głównie deweloperów, a nie młodych ludzi. To jest główny zarzut wobec tego programu – ocenił Maciej Górka, ekspert rynku nieruchomości.

PR24/MP