Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 11.06.2014

Gaz łupkowy a prawo

Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie gazu łupkowego. Dzięki nowym przepisom łatwiej będzie uzyskać koncesje na poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobycie surowca.
Gaz łupkowy a prawoflickr/JustinWoolford
Posłuchaj
  • 11.06.14 Bogusław Sonik: „Ta nowelizacja jest znacznym uproszczeniem procedur”

Do tej pory konieczne było uzyskanie osobnych koncesji na poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie gazu z łupków. Nowelizacja umożliwi wydawanie jednej koncesji, obejmującej cały proces, dzięki czemu zdecydowanie skróci się czas oczekiwania związany z przeprowadzaniem procedur administracyjnych.

– To była nowelizacja długo oczekiwana przez przemysł i obywateli. Od paru lat mówiono, że trzeba zmienić przepisy, aby przyciągnąć firmy wydobywcze. Odwierty są kosztowne, więc nie jesteśmy ich w stanie sami realizować. Ta nowelizacja jest znacznym uproszczeniem procedur. Wprowadzono dużo racjonalnych poprawek, a jednocześnie pojawia się tam kwestia kontroli i zabezpieczenia udzielonych koncesji – powiedział Bogusław Sonik, europoseł, autor raportu dotyczącego środowiskowych aspektów wydobycia gazu łupkowego.

Jak zdobyć koncesję?

Zanim dany przedsiębiorca będzie mógł wziąć udział w przetargu na koncesję, będzie musiał zostać zakwalifikowany do rejestru prowadzonego przez Ministra Środowiska. Jedynie firmy znajdujące się na tej liście będą mogły ubiegać się o pozwolenie na działalność w zakresie wydobycia gazu łupkowego.

– Ustawa ta w żaden sposób nie wpływa na działalność obecnie prowadzących takie prace przedsiębiorstw. Wydane koncesje są ważne i będą mogły być kontynuowane oraz przekształcone w nowe koncesje łączne obejmujące poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie – zaznaczył Rafał Miland, zastępca dyrektora Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych w Ministerstwie Środowiska.

Anna Mikołajewska