Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 16.03.2016

KNF krytycznie o pomocy frankowiczom

Pomoc dla frankowiczów, którą zaproponował prezydent Andrzej Duda może doprowadzić do kryzysu finansowego w Polsce. Tak twierdzi Komisja Nadzoru Finansowego. Sprawę kredytów frankowych skomentowali w Pulsie Gospodarki goście: Maryjka Szurowska, Piotr Kuczyński i Jeremi Mordasewicz.  
Frank szwajcarskiFrank szwajcarskiflickr/thegrid.ch
Posłuchaj
  • 16.03.16 Maryjka Szurowska: „Konsekwencje prezydenckiej ustawy o pomocy kredytobiorcom we frankach ponieśliby sami frankowicze (…)”.
  • 16.03.16 Mikołaj Fidziński: „Jeżeli te obliczenia zostały wykonane na podstawie danych z banków to można mieć wątpliwości co do ich rzetelności”.

KNF wylicza, że pomoc dla frankowiczów może kosztować banki nawet 103,4 mld złotych. Tym samym zagrożona staje się działalność przynajmniej pięciu banków. Zagrożone stają się depozyty klientów sektora niefinansowego znajdujące się w bankach stojących przed widmem likwidacji. KNF dodaje, że ustawa uprzywilejowuje kredytobiorców frankowych z lat 2007-2008. Kancelaria Prezydenta odpowiada, że podczas dalszych prac weźmie pod uwagę analizy KNF.


Goście audycji (od lewej): Jeremi Mordasewicz , Maryjka Szurowska i Piotr Kuczyński, foto: PR24 Goście audycji (od lewej): Jeremi Mordasewicz , Maryjka Szurowska i Piotr Kuczyński, foto: PR24

– Jeśli ustawa wejdzie w życie, to wzrosną koszty usług finansowych, za które dodatkowo trzeba będzie płacić jako klient banków i podatnik. Jednocześnie ograniczone mogą zostać zyski samych banków – ocenił w Polskim Radiu 24 Jeremi Mordasewicz  z Konfederacji Lewiatan.

– Konsekwencje ponieśliby sami frankowicze, których problemem jest rozjazd pomiędzy wartością nieruchomości a kredytu. Kredyt wzrósł, a wartość nieruchomości spadała. Gdy proponujemy ustawę, gdzie część nieruchomości frankowych ponownie wróci na rynek, to dojdzie do kolejnego spadku wartości nieruchomości. Pogorszy to sytuacje osób z kredytem – dodała Maryjka Szurowska z Gazety Bankowej.

Natomiast Piotr Kuczyński z Domu Inwestycyjnego Xelion nie miał wątpliwości, że ustawa w obecnym brzmieniu nie będzie przyjęta.

– Ustaw o przewalutowaniu kredytu we frankach byłaby piękną katastrofą, dlatego jej nie będzie. Gdyby doszło do takiego uderzenia w sektor bankowy, to zamarłaby akcja kredytowa banków. Instytucje finansowe nie miałyby pieniędzy, a złoty by upadł – powiedział gość Polskiego Radia 24.

O sprawie w Polskim Radiu 24 mówił także Mikołaj Fidziński z Comperia.pl, a w całości Pulsu Gospodarki również m.in. o prognozach dotyczących wzrostu gospodarczego. 

Gospodarzem audycji był Robert Lidke.

Polskie Radio 24/gm/pj

tagi: