Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 22.02.2017

Odbicie w polskiej gospodarce. "Widać duży optymizm"

Silny wzrost produkcji przemysłowej w styczniu, po raz pierwszy od dłuższego czasu odbiła też produkcja budowlano-montażowa. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w poprzednim miesiącu, w porównaniu z tym samym okresem 2016 roku, produkcja przemysłowa była wyższa o 9 procent, a budowlano-montażowa o 2,1 procent. Mówili o tym goście Pulsu Gospodarki: Marek Kłoczko (Krajowa Izba Gospodarcza), Arkadiusz Pączka (Pracodawcy RP) i Andrzej Kensbok (Fundacja Republikańska).
Posłuchaj
  • 22.02.2017 GUS: silny wzrost produkcji przemysłowej styczniu. Goście: Marek Kłoczko (Krajowa Izba Gospodarcza), Arkadiusz Pączka (Pracodawcy RP) i Andrzej Kensbok (Fundacja Republikańska)
Czytaj także

Dane są lepsze niż oczekiwania większości analityków. W stosunku do stycznia ubiegłego roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 30 (spośród 34) działach przemysłu.

Zdaniem Kłoczki, dynamiczniej ruszają fundusze strukturalne i widać duży optymizm, jeśli chodzi o gospodarkę niemiecką. – PMI notują rekordowe poziomy, a polska gospodarka jest z nią silnie związana. To także się dokłada do tego ożywienia – wyjaśniał. Dodał, że z tego powodu liczni eksperci i instytucje zaczęły korygować prognozy wzrostu PKB Polski w górę.

Arkadiusz Pączka wskazywał, że na wzrost składa się m.in. konsumpcja, w której widać efekt Programu 500 plus. Według gościa, widać ożywienie w funduszach unijnych i niedługo będziemy mówić o branży infrastrukturalnej. – Miejmy nadzieję, że to będzie motor wzrostu PKB – mówił. Gość zwrócił również uwagę na inwestycje przedsiębiorstw. – Wciąż są na niskim poziomie, choć widzimy wzmianki o gotowości do zwiększenia zatrudnienia – podkreślił.


Od lewej: Gospodarki:  Arkadiusz Pączka (Pracodawcy RP), Andrzej Kensbok (Fundacja Republikańska) i Marek Kłoczko (Krajowa Izba Gospodarcza); Foto: PR24/JW

Od lewej: Arkadiusz Pączka (Pracodawcy RP), Andrzej Kensbok (Fundacja Republikańska) i Marek Kłoczko (Krajowa Izba Gospodarcza); Foto: PR24/JW

Według Kensboka, duże pieniądze do gospodarki uwolnią dopiero rozstrzygnięcia projektów infrastrukturalnych. Zaznaczył, że obecnie to, na czym możemy polegać to najwyższa od 65 lat koniunktura w strefie euro. – Drugi ważny czynnik, to wzrost sprzedaży paliw. To ogromny zastrzyk finansowy dla rafinerii i skarbu. Należy liczyć się z tym, że sprzedaż innych surowców unormuje się – podsumował.

W rozmowie także o zmianach w prawie dla przedsiębiorców, rejestrze firm pożyczkowych i elektromobilności.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Justyna Golonko.

Polskie Radio 24/ip

Puls Gospodarki w Polskim Radiu 24

____________________

Data emisji: 22.02.2017

Godzina emisji: 10:18