Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 02.06.2017

Stany Zjednoczone wycofały się z porozumienia klimatycznego

Donald Trump podjął kolejną decyzję, która szkodzi porozumieniu z najbliższymi sojusznikami. Prezydent wycofał Stany Zjednoczone z ustaleń paryskich, na mocy których blisko dwieście krajów zobowiązało się do redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Sytuację komentowali w audycji Rządy Pieniądza dr Joanna Maćkowiak-Pandera (Forum Energii), Piotr Maciążek (Energetyka24.pl) i Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha).
Posłuchaj
  • 02.06.2017 Trump wycofał USA z porozumień paryskich. Goście: dr Joanna Maćkowiak-Pandera (Forum Energii), Piotr Maciążek (Energetyka24.pl) i Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha)
Czytaj także

Donald Trump poinformował również, że USA zablokują wszystkie wkłady finansowe do funduszu klimatycznego Organizacji Narodów Zjednoczonych, gdyż to kraj kosztuje fortunę. W odpowiedzi 25 dużych amerykańskich korporacji podkreśliło, że zignoruje decyzje Trumpa i będzie przestrzegać paryskich ustaleń.

Joanna Maćkowiak-Pandera przypomniała, że porozumienie paryskie opiera się o dobrowolne kontrybucje państw ONZ, które deklarują, jak chcą działać na rzecz ochrony klimatu. Mają one elastyczność w doborze środków. Decyzję Donalda Trumpa oceniła jako mało zaskakującą. – Już w kampanii wyborczej Trump deklarował swój sceptycyzm. To jest bardziej o tym, jak on chce pozycjonować się jako prezydent – przekonywała.

Piotr Maciążek również wskazywał, że w porozumieniu paryskim nie ma narzędzi, którymi można by wpływać na to, jak Amerykanie będą w następnych dekadach prowadzić swoją politykę klimatyczną. – Bardziej chodzi o chęć odróżnienia się od Obamy, politykę wewnętrzną.  Pieniądze na swoją kampanię wyborczą pozyskiwał od biznesu, niechętnemu Obamie, który stawiał na OZE, zablokował prace w Arktyce jeśli chodzi o wydobycie ropy, zablokował rurociąg kanadyjski. Trump idzie w odwrotną stronę, wspiera eksport i wydobycie ropy, gazu, węgla – tłumaczył.

Joanna Maćkowiak-Pandera (Forum Energii), Piotr Maciążek (Energetyka24.pl) i Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha Joanna Maćkowiak-Pandera (Forum Energii), Piotr Maciążek (Energetyka24.pl) i Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha)

Andrzej Sadowski wyjaśniał, że globalne ocieplenie stało się nową religią państwową, przyjmowaną przez rządy. Uczyniono z niego nie kwestię sporu naukowego, a posłużono się tym zjawiskiem do walki ekonomicznej z niektórymi branżami, które nie popierały Obamy. – Nic dziwnego, że zaczęły one upatrywać swoich szans w kontrkandydacie. Postawiły na takiego, który gwarantował zerwanie z tą religią – podkreślił.

W audycji była również mowa o polityce energetycznej Polski i obniżeniu cen ropy. 

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Tomasz Wróblewski.   

Polskie Radio 24/ip

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 02.06.2017

Godzina emisji: 9:06