Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 07.09.2017

Trwa wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Kazachstanie

Prezydent Andrzej Duda przebywa z wizytą w Kazachstanie gdzie, oprócz rozmów z prezydentem tego kraju - Nursułtanem Nazarbajew, otworzył uroczystość Narodowego Dnia Polskiego na Expo 2017 w Astanie. O Polsko-Kazachstańskim Forum Gospodarczym i relacjach gospodarczych Polski z Kazachstanem mówił w Polskim Radiu 24 wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej Marek Kłoczko.
Posłuchaj
  • 07.09.17 komentarz Tomasza Pisuli, prezesa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu
  • 7.09.17 komentarz Krzysztofa Renika
  • 7.09.17 Marek Kłoczko o relacjach gospodarczych Polska – Kazachstan
Czytaj także

Jak zaznaczył Marek Kłoczko, „w Kazachstanie wola polityczna jest niezwykle ważna dla rozwoju kontaktów gospodarczych”. - Wizyta prezydenta Dudy i jego rozmowy z prezydentem Kazachstanu są niezwykle ważne albowiem jest to bardzo jasny i czytelny sygnał przede wszystkim dla kręgu biznesu z Kazachstanu, a także dla Polski, że jest wola polityczna do rozwoju relacji gospodarczych – wyjaśnił gość.

Kłoczko dodał, że „Kazachstan jest wprost wymarzonym partnerem gospodarczym dla Polski”. - To bardzo duży kraj o ogromnym potencjale rozwojowym i ogromnych zasobach bogactw mineralnych nie mówiąc już o ropie i gazie. Kraj nam historycznie bliski, bo nawet czasy wywózki Polaków do Kazachstanu spowodowały, że w dalszym ciągu jest tam spora Polonia. Ponadto, nasze relacje nigdy nie były złe. Jest to kraj bogaty, jeden z najbogatszych krajów byłego Związku Radzieckiego – wyliczał ekspert.

Podkreślił, że wszystkie te czynniki, a także zielone światło polityczne stwarza „naprawdę duże możliwości”. – Stąd też ogromne zainteresowanie polskich firm sprzedażą swoich dóbr do Kazachstanu, inwestycjami w Kazachstanie – podsumował.

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że w pierwszej połowie 2017 roku eksport do Kazachstanu wzrósł o połowę, a import z Kazachstanu o 80 proc.. Nursułtan Nazarbajew zaznaczył, że wymiana handlowa między obydwoma krajami  powinna być wyższa. Jak podkreślił, interesujące perspektywy są w budowie maszyn, rolnictwie, energetyce, przemyśle chemicznym i sektorze transportowym. W Kazachstanie działa prawie 200 firm z polskim kapitałem.

Podczas swojej wizyty w Kazachstanie para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda spotkała się z Polakami mieszkającymi w Astanie.

Według oficjalnych statystyk, tych którzy przyznają się do polskich korzeni jest około 34 tys. Z nieoficjalnych danych może to być nawet 60 tys., dlatego jak podkreślił Krzysztof Renik z Naczelnej Redakcji Programów Międzynarodowych trudno jest zdefiniować liczebność polskiej diaspory w tym kraju. – Przodkowie obecnych mieszkańców zostali wywiezieni z terenów należących do I Rzeczypospolitej, które po Traktacie ryskim zostały przekazane Związkowi Sowieckiemu. Ich los na tej okrutnej ziemi był dramatyczny, a wielu z nich nie mogło już stamtąd wyjechać.

W 2016 roku obroty handlowe Polski i Kazachstanu wyniosły - według danych kazachstańskich - prawie 760 mln dolarów. Zdaniem Tomasza Pisuli, prezesa PAIH nie jest to jednak dużo. - W ostatnich latach Kazachstan bardzo prężnie rozwijał się gospodarczo, co widać po podnoszącym się standardzie życia – podkreślił gość audycji. Ekspert zaznaczył jednak, że kazachstańska gospodarka jest jednocześnie uzależniona od trendów makroekonomicznych związanych z wydobyciem jednego lub dwóch surowców i wszelkie tąpnięcia na tym rynku mogą zachwiać całą gospodarką. - Stąd dążenie do dywersyfikacji i wzmacniania relacji handlowych – dodał Tomasz Pisula.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/pr

____________________ 

Data emisji: 7.09.17

Godzina emisji: 11:35, 14:06, 14:45