Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 28.09.2017

Rządy Pieniądza: o ekonomicznych i społecznych uwarunkowaniach programu Mieszkanie Plus

- Program Mieszkanie Plus powinno być realizowane zdecydowanie szybciej. To bardzo potrzebny społecznie program – powiedział w audycji Rządy Pieniądza ekonomista Sławomir Horbaczewski. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli także Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński), Stanisław Wojtera (Instytut Libertatis) i analityk finansowy Paweł Majtkowski.
Posłuchaj
  • 28.09.17 Paweł Majtkowski, Sławomir Horbaczewski, Marcin Roszkowski i Stanisław Wojtera o programie Mieszkanie Plus

W Polsce trwa obecnie budowa 1,2 tys. mieszkań w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. „Jesteśmy gotowi wybudować 10 tys. lokali o wartości inwestycji ok. 2 mld zł” – poinformował w środę Piotr Fedorowicz z BGK Nieruchomości.

Jak podkreślił Sławomir Horbaczewski, w Polsce - by dojść do średniej unijnej - brakuje co najmniej 2,5 mln mieszkań. - Deweloperzy mają się świetnie, bo realizują bardzo duże marże, są bardzo rozsądni, mocno skapitalizowani, z olbrzymim odłożonym kapitałem. Program Mieszkanie Plus w żadnym razie więc im nie zagrozi – zauważył gość.

- Co więcej – kontynuował - jesteśmy bardzo opóźnieni jeżeli chodzi o Mieszkanie Plus. Powinno być ono bowiem realizowane zdecydowanie szybciej. To bardzo potrzebny program społecznie, ponieważ wszystkie mieszkania kupowane na kredyt to mieszkania zniewalające ludzi, którzy te kredyty kupują. Ludzie, ich dzieci, wnuki są przywiązani fizycznie do banków – podkreślił Horbaczewski.

Nie do końca zgodził się z nim Paweł Majtkowski. - Tych mieszkań jest na tyle mało, że nie ma szans na to, by mogły otrzymać je osoby, które dziś zastanawiają się nad kredytem hipotecznym. Dostaną je głównie rodziny wielodzietne – stwierdził.

Dodał, że widzi w programie dużo zagrożeń. – Gdy dwa dni temu rząd wskazał, ile będzie kosztował wynajem w tych mieszkaniach, bardzo się zdziwiłem, bo ceny będą bardzo niskie, znacznie niższe od cen rynkowych. Na program będzie więc bardzo dużo chętnych, mieszkań będzie mało i obawiam się, że będzie dużo niezadowolonych osób, które nie dostaną mieszkań. W niewielkim stopniu wpłynie to też na cały rynek – wyjaśnił Majtkowski.

Jak zauważył z kolei Stanisław Wojtera, państwo przez 25 lat „nie było w stanie uruchomić setek tysięcy hektarów gruntów w różnych miejscach, lepszych lub gorszych, w miastach lub pod miastami”. - Leżą one odłogiem i często różne podmioty, spółki skarbu państwa czy inni właściciele państwowi, nie korzystają z nich i tyko ponoszą koszty. Jeśli więc ma to być rodzaj uruchomienia i komercjalizacji tych gruntów, to jest to dobre – zaznaczył gość.

Także Marcin Roszkowski zwrócił na to uwagę. - Rząd i różne agendy, spółki w których ma kontrolę, ma bardzo dużo nieruchomości i gruntów, które są w różnych miejscach. To dziesiątki tysięcy lokalizacji. Ważny jest proaktywny sposób wykorzystywania tego – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Wojciech Surmacz.

Polskie Radio 24

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 28.09.17

Godzina emisji: 9:11