Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 24.01.2018

Światowe Forum Ekonomiczne. „Dobre miejsce na ofensywę dyplomatyczną”

„Chciałbym, by Polska była widoczna w przestrzeni ważnych spotkań światowych, co przełoży się na rezultaty biznesowe i polityczne” - powiedział w Davos Andrzej Duda. Od wtorku wieczorem prezydent bierze udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, gdzie spotka się z szefami rządów i państw. O Światowym Forum Ekonomicznym w Davos mówili w audycji Rządy Pieniądza Kazimierz Krupa (Drawbridge), dr Aleksander Łaszek (Forum Obywatelskiego Rozwoju) i Marek Wołos (ekspert Izby Domów Maklerskich).

Udział w 48. Światowym Forum Ekonomicznym w Davos zapowiedziało około trzech tysięcy polityków, biznesmenów, przedstawicieli instytucji finansowych i pozarządowych. Przyjadą między innymi: prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Wielkiej Brytanii Theresa May. Do Davos pojechali też premier Mateusz Morawiecki i prezes Narodowego Banku Polskiego profesor Adam Glapiński.

Jak podkreślał Kazimierz Krupa, w Davos mówi się o przyszłości gospodarczej. - Davos to nie jest szczyt ONZ, tylko spotkanie ekonomiczne. Trudno znaleźć inne miejsce, w którym tak łatwo wpaść na prezydenta lub premiera. Będą najważniejsi ludzie styku polityki i biznesu. Przyjechali tam, by zadzierzgnąć przyjaźnie, znajomości, trącić się lampką szampana. Chodzi wyłącznie o pieniądze – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Według Marka Wołosa Davos to dobre miejsce na ofensywę dyplomatyczną i gospodarczą. – Od wielu lat mamy w Davos premiera i prezydenta, a także najważniejsze spółki, które organizują panele dyskusyjne. To miejsce do spotkań personalnych z ważnymi ludźmi, którzy będą kreować rzeczywistość oraz rozmów o przyszłości. Davos to też miejsce, gdzie można wyznaczyć perspektywy i nawiązać kontakty – mówił ekspert.

Zdaniem Aleksandra Łaszka ocieplanie wizerunku nie może być oderwane od polityki krajowej. – Jeżeli widzimy, że rząd atakuje niezależność sądownictwa lub wykonuje inne ruchy, które są źle odbierane przez inwestorów, to ocieplanie wizerunku prezentacją rządu nie będzie miało żadnego efektu. W Davos jest przygotowywany raport o konkurencyjności gospodarek i widać, że w Polsce pogorszył się problem nieprzewidywalności podatków i niestabilności politycznej – wskazywał komentator.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Arkadiusz Ekiert.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 24.01.2018

Godzina emisji: 09:13