Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 08.02.2018

Stopy procentowe bez zmian. To "wiecznie trwać nie będzie"

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła, że stopy procentowe pozostaną w Polsce bez zmian. To oznacza, że nie zmieni się oprocentowanie lokat i kredytów w złotych. Mówili o tym w audycji Rządy Pieniądza ekonomista Jerzy Bielewicz, Aleksander Łaszek z Forum Obywatelskiego Rozwoju i Olaf Wojak z Centrum im. Adama Smitha.
Stopy procentowe bez zmian. To wiecznie trwać nie będzieflickr/kenteegardin
Posłuchaj
  • 8.02.18 Jerzy Bielewicz, Aleksander Łaszek i Olaf Wojak o decyzji Rady Polityki Pieniężnej dotyczącej stóp procentowych
Czytaj także

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński poinformował, że jeśli w gospodarce nie zajdą poważne zmiany, stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie co najmniej do końca roku, a być może do początku przyszłego.

Jak podkreślił Olaf Wojak, "stabilizacja najważniejsza jest dla przedsiębiorstw i polskiej gospodarki". - Brak zmian to dobry czynnik, który w tym momencie wpływa na to, by generować więcej pieniędzy, by w spokoju pracować, by nie zmieniać tego, co już działa i funkcjonuje. Przy tak niskich stopach procentowych opłaca się obecnie pożyczać pieniądze, opłaca się inwestować i na ich podstawie budować swój biznes – tłumaczył gość.

Zaznaczył jednak, że tak niskie oprocentowanie "wiecznie trwać nie będzie". - Kiedyś się ono skończy i będzie trzeba spłacić te pieniądze. Na chwilę obecną nie opłaca się ich jednak trzymać w banku – wyjaśnił Wojak.

W opinii Aleksandra Łaszka, obecnie kluczowa jest obserwacja sytuacji na rynku pracy. – To, co jest największym zagrożeniem dla inflacji, to rosnąca presja płacowa. Jeżeli płace będą rosły szybciej niż wydajność pracy to będziemy mieli do czynienia ze wzrostem kosztów i wzrostem cen. To czynnik ryzyka, który należy obserwować – zaapelował.

Jak zaznaczył Jerzy Bielewicz, banki chciałyby podwyżki stóp procentowych. - Niskie stopy procentowe tworzą świetny klimat inwestycyjny, zwłaszcza biorąc pod uwagę nacisk premiera na inwestycje prywatne. Z pewnością jest to więc korzystne dla państwa i gospodarki, trochę mniej korzystne dla sektora bankowego – podsumował.

W audycji mowa była także m.in. o podwyższeniu prognozy dynamiki polskiego PKB w 2018 r. do 4,2 proc. z 3,8 proc., a w 2019 r. do 3,6 proc. z 3,4 proc., a także o planach połączenia koncernów PGE i Energa oraz Enea i Tauron.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Arkadiusz Ekiert.

Polskie Radio 24/pr

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 8.02.18

Godzina emisji: 9:13