Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 16.02.2018

Czym są Pracownicze Programy Kapitałowe?

Na początku przyszłego roku mają ruszyć Pracownicze Programy Kapitałowe. Propozycja rządu zakłada, że na dodatkowe oszczędności emerytalne zrzucą się pracownicy, pracodawcy oraz państwo. O propozycjach, które trafiły właśnie do konsultacji społecznych rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza Kamil Maliszewski (mBank), dr Maciej Bukowski (Wise Europa), Agnieszka Durlik (KIG) i Bogdan Grzybowski (Rada Nadzorcza ZUS).
Posłuchaj
  • 16.02.18 Kamil Maliszewski, dr Maciej Bukowski, Agnieszka Durlik i Bogdan Grzybowski o Pracowniczych Programach Kapitałowych.
Czytaj także

Zgodnie z założeniem, pracodawca będzie odkładał od 1,5 do 4 proc. podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne, a pracownik od 2 do 4 proc. Łączna składka może sięgnąć więc 8 proc. Według szacunków, jeśli PPK wejdą w życie, mężczyźni otrzymają emerytury równe 2/3, a kobiety - połowie swojej ostatniej pensji.

Jak stwierdził Kamil Maliszewski, z perspektywy branży finansowej i polskiego rynku kapitałowego jest to bardzo dobra wiadomość, która daje szansę na zasypanie dziury kapitałowej, która pojawiła się po zmianach w Otwartych Funduszach Emerytalnych.

- Jeśli zmiana zostanie wprowadzona, zapewni to stały dopływ środków. Pytanie jednak, czy te zmiany odpowiadają na problemy systemu emerytalnego w długim terminie. Wydaje mi się, że nie do końca, bo są one skierowane głównie do osób lepiej zarabiających – oznajmił Maliszewski.

W opinii Agnieszki Durlik, "składki nie będą aż tak wysokie i nie będą miały tak dużego udziału w pensji". - Być może warto zapisać wszystkich i wówczas część osób nie zrezygnuje i zostanie w tym systemie. Młodzi ludzie często nie zastanawiają się nad przyszłością - zauważyła.

- Stopy zastąpienia w obowiązującym czy nowym systemie emerytalnym ludzi nisko zarabiających będą wysokie, a stopy zastąpienia ludzi wysoko zarabiających będą bardzo niskie i będą wynosiły nie 30 proc., ale 10 proc. lub 20 proc. Siłą rzeczy jeśli ta grupa zacznie teraz więcej oszczędzać to ich zdolności płatnicze w wieku emerytalnym wzrosną. Będą otrzymywali z tego systemu większą emeryturę lub będą mieli większe oszczędności – podkreślił Maciej Bukowski.

Programami mają zarządzać Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych pod nadzorem KNF. Dziś odpowiednie zezwolenie posiada 60 TFI. Rząd szacuje, że połowa z nich będzie zainteresowana ofertą obsługi Pracowniczych Programów Kapitałowych. PPK mają objąć łącznie ok. 11 mln uczestników.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Anna Grabowska.

Polskie Radio 24/pr

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 16.02.18

Godzina emisji: 9:13