Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 19.03.2018

Rewelacyjne wskaźniki polskiej gospodarki. "Niczego nie musimy się obawiać"

Z kilkugodzinną wizytą przybywa w poniedziałek do Warszawy kanclerz Niemiec Angela Merkel. Według zapowiedzi strony polskiej, rozmowy kanclerz Merkel i premiera Mateusza Morawieckiego mają koncentrować się wokół spraw europejskich. Chodzi między innymi o budżet unijny na kolejne lata oraz sprawę gazociągu północnego Nord Stream 2. O gospodarczych aspektach wizyty w Warszawie kanclerz Angeli Merkel rozmawiali goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24: Roman Ziruk (Ebury), Tomasz Kaczor (Prevision) oraz Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński). 

- Nie mam większych oczekiwań w sprawie konkretnych efektów wizyty w Warszawie Angeli Merkel. Ważne jest, by ta wizyta mogła być okazją do znalezienia tematów o których możemy bezpiecznie rozmawiać – podkreślił Tomasz Kaczor. Dodał, że chodzi między innymi o budowę gazociągu Nord Stream 2. Wyjaśnił, że choć Polska i Niemcy mają w tej sprawie odmienne stanowiska, to Berlin nie może lekceważyć naszych argumentów, które wspiera Ukraina, Dania i część brytyjskich polityków.

- Dialog z Niemcami jest bardzo ważny, warto wrócić do takiego dialogu jaki mieliśmy kilka lat temu – powiedział w Polskim Radiu 24 Roman Ziruk. Wskazał, że mimo rozbieżnych stanowisk Polska może przekonać Niemcy do części swoich argumentów. Marcin Roszkowski uważa, że może nie będzie natychmiastowej zmiany stanowiska Niemiec, ale warto próbować się dogadać i przekonać je do swoich argumentów. Zwrócił ponadto uwagę, że Angela Merkel składa wizytę w Polsce jako nowa kanclerz zaraz po Francji. – Zmieniła się wrażliwość Niemców w kwestii gospodarki. Jest mocne uzależnienie naszych gospodarek – podkreślił i dodał, że to może nam pomóc w rozmowach. Zauważył przy tym, że o sprawie  Nord Stream 2 zdecyduje stanowisko USA.

Goście Polskiego Radia 24 komentowali też kolejne dane dotyczące sytuacji polskiej gospodarki. Według Romana Ziruka "wszystkie dane z polskiej gospodarki są pozytywne", a po danych o bezrobociu, płacach i produkcji przewidywana jeszcze w tym tygodniu informacja o sprzedaży detalicznej też powinna być pozytywna. - Trzeba pamiętać, że od kliku miesięcy mamy rewelacyjne dane. Nie musimy się niczego obawiać. Nic złego się nie dzieje w gospodarce  - powiedział Tomasz Kaczor. Marcin Roszkowski dodał, że "dane makro są dobre i ta tendencja się utrzyma".

Eksperci byli zgodni, że inwestycje też powinny rosnąć, a omawiając projekt zmian w kodeksie pracy wskazywali, że zmiany są dobre. Przypomnieli, że jest to dopiero wstępny projekt, ale byli zgodni, że w toku dalszych prac będzie możliwy kompromis między wszystkim stronami konsultacji.

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 19.03.2018

Godzina emisji: 09:14