Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Tomasz Jaremczak 12.05.2018

Centralny Port Komunikacyjny. "Wzrost liczby pasażerów to nie problem, ale wyzwaniem"

Sejm przyjął specustawę, dzięki której będzie można rozpocząć budowę nowego, międzykontynentalnego lotniska – Centralnego Portu Komunikacyjnego.  Gościem Polskiego Radia 24 był ekonomista dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.
Posłuchaj
  • 12.05.18 Dr Artur Bartoszewicz o Centralnym Porcie Komunikacyjnym.
Czytaj także

Jak podkreślił dr Artur Bartoszewicz, Centralny Port Komunikacyjny to "bardzo drażliwy i emocjonalny temat, który dodatkowo nałożył się na okres wyborów samorządowych więc będzie wykorzystywany bardzo instrumentalnie".

 - Jest to bardzo złe dla samego projektu. Nad takim projektem, o tak istotnym znaczeniu dla kraju i rozwiązującym potencjalnie ogromny problem w Polsce trzeba bowiem rozmawiać merytorycznie i bezwzględnie opierać się na liczbach – zaznaczył gość.

 Dodał, że w 2017 roku „polskie lotniska obsłużyły 40 mln pasażerów, a więc więcej niż ludzi mieszkających w Polsce, zaś do 2030 roku skala ta ma się podwoić”.

- Wzrost liczby pasażerów to nie problem, ale wyzwanie. To konkretne pieniądze, konkretne możliwości, obsługa linii, obsługa czarterów. Część linii może nam jednak uciec na lotniska u naszych sąsiadów jeżeli infrastruktura będzie tam tańsza, lepiej położona i nie będzie robiła problemów, np. z przyjmowaniem samolotów. Linie będą szukać innego lotniska niż lotnisko Chopina i będą podpisywać umowy z kimś innym, jeśli coraz częściej będziemy odmawiać przyjmowania samolotów – tłumaczył dr Bartoszewicz. Jak dodał, wykorzystanie przepustowości rocznej na lotnisku Chopina „zostanie skonsumowane całkowicie w 2020 roku”.

Projekt przegłosowanej w piątek specustawy określa m.in. zasady i warunki przygotowania, finansowania i realizacji inwestycji w zakresie budowy CPK oraz infrastruktury mu towarzyszącej, w tym również zasady i warunki rezerwacji terenu, wydania decyzji lokalizacyjnej oraz nabywania nieruchomości, a także organów właściwych w tych sprawach. Ma on też określać umocowania pełnomocnika rządu ds. CPK oraz ustroju korporacyjnego spółek realizujących inwestycje.

Nowy międzykontynentalny port lotniczy ma powstać niedaleko jednej z głównych tras wylotowych ze stolicy - przy autostradzie A2 i w pobliżu jednej z ważniejszych i bardziej uczęszczanych tras kolejowych łączących Warszawę i Łódź – w Stanisławowie, w gminie Baranów, niedaleko Grodziska Mazowieckiego. Lotnisko będzie oddalone od stolicy o ok. 40 kilometrów.

Ma to być jedno z największych lotnisk w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Lotnisko ma powstać na ok. 3 tys. ha gruntów. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejne 8 lat, czyli do końca 2027 r.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Łukasz Sobolewski.

Polskie Radio 24/pr

Data emisji: 12.05.18

Godzina emisji: 8:37